Marzec to miesiąc, w którym kończy się kalendarzowa zima i rozpoczyna wiosna. W naszym klimacie występuje okres przejściowy pomiędzy tymi porami roku- czyli przedwiośnie.
22 marca odbyło się kolejne spotkanie z cyklu ,,Pora na lekturę” – tym razem poświęcone powieści ,,Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Przedsięwzięcie zakłada omawianie dzieł literackich w nawiązaniu do wydarzeń zaprezentowanych w tekstach. Jest również odpowiedzią na ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ,,Rok dla Niepodległej”, ponieważ prezentuje utwory wybitne, należące do klasyki literatury polskiej.
Powieść Stefana Żeromskiego ukazuje pierwsze lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Pytanie, jaka ma być odrodzona ojczyzna, poszukiwanie na nie odpowiedzi przez młodego bohatera, rozbudzone nadzieje i bolesne rozczarowania stanowią sens utworu.
Podczas spotkania analizowano głównie polityczny wątek powieści. Uczniowie czytali fragmenty utworu oraz oglądali wybrane sceny teatralnej adaptacji. Potem odbyła się dyskusja na temat problematyki ,,Przedwiośnia”, propozycji politycznych dla Polski i postawy głównego bohatera.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas maturalnych, a zostało ono zorganizowane przez pomysłodawców projektu czyli- panią Agnieszkę Sędkowską, panią Dorotę Chojnacką i pana Roberta Wilczyńskiego.