30 listopada miał miejsce bardzo ciekawy wykład pana Henryka Lesiaka na temat doktora Antoniego Troczewskiego. Było to już drugie spotkanie wybitnego popularyzatora naszego regionu z młodzieżą z ,,Grabskiego” - oba odbyły się w ramach projektu ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ,,Rok dla Niepodległej”. Tym razem w wykładzie uczestniczyli uczniowie klasy III TL.

Pan Henryk Lesiak jest autorem wielu książek i opracowań  na temat Kutna i postaci związanych z naszym miastem. Wśród nich znajduje się publikacja pt, ,,Doktor Antoni Troczewski - lekarz i działacz społeczny”.

Bohater wykładu znany jest wszystkim mieszkańcom Kutna. Przybył tu z Warszawy w 1891 r. Pracował jako lekarz, ale podejmował również działalność publiczną na rzecz mieszkańców miasta. Z jego inicjatywy powstał Dochodowy Dom Straży Ogniowej i powołano do życia Szkołę Realną Polskiej Macierzy Szkolnej. Doktor Troczewski był społecznikiem, który angażował się w wydawanie ,,Tygodnika Kutnowskiego” i działalność towarzystw charytatywnych oraz kulturalnych, patriotą dbającym o rozwój ,,małej ojczyzny”. W 1923 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Całemu jego życiu przyświecały słowa: ,,Nic dla siebie - wszystko dla innych”.

Doktor Antoni Troczewski spotykał się wielokrotnie ze Stefanem Żeromski. i opowiadał mu o pracy lekarza w małym miasteczku. Istnieją przypuszczenia, iż pisarz zainspirował się jego wypowiedziami przy pisaniu swoich młodzieńczych utworów. Wśród znajomych  Doktora był wybitny polityk – Roman Dmowski. Warto nadmienić, że Roman Dmowski uczestniczył w pogrzebie Antoniego Troczewskiego.

Postać Doktora jest fascynująca, a pan Henryk Lesiak potrafi opowiadać z niezwykłą z pasją - nic dziwnego, że 45 minut minęło błyskawicznie.

Organizatorkami spotkania były pani Elżbieta Trawczyńska i pani Dorota Chojnacka.