„Wywrócił całą literaturę klasyczną na Litwie, leciały spod jego pióra jak grad ballady i poema w nowej formie pisane i rozogniały umysły młodzieży” – pisał w  pamiętnikach Kajetan Koźmian. Mowa o „Balladach i romansach” Adama Mickiewicza, które na zawsze zmieniły oblicze polskiej literatury. W 2022 r. przypada 200. rocznica ich wydania i temu wydarzeniu postanowiliśmy poświęcić IV Dni Polskiej Kultury i Historii.

W ostatnim tygodniu marca odbył się szereg działań mających na celu upamiętnienie tego wydarzenia. Uczniowie klas II TR i IIITRp przygotowali prezentacje multimedialne na temat „Szekspir inspiruje polskich romantyków” oraz „Mickiewicz i Szekspir – próba porównania”. Przewaga uczucia i wyobraźni, intuicja psychologiczna oraz bezpośr edni, oparty na natchnieniu  sposób tworzenia sprawiły, że autor „Hamleta” był szczególnie bliski naszemu wieszczowi.

photo

Ogromnym powodzeniem wśród uczniów cieszył się konkurs wiedzy o balladach. Okazało się, że wielu uczestników celnie odpowiedziało na pytania dotyczące cyklu. Oprócz radości z bardzo dobrej oceny z języka polskiego mogli poczuć odrobinę satysfakcji, gdyż pytania nie należały do łatwych.

Równie liczna grupa uczniów wzięła udział w organizowanym przez p. Annę Pedę konkursie literackim, którego celem był przekład ballady „Romantyczność” na język angielski.  Styl Mickiewicza i nastrój utworu najlepiej oddał Patryk Bardziński z klasy III TLp. Swoje tłumaczenie zaprezentował na wieczorku poetyckim będącym częścią obchodów Jubileuszu 90-lecia powstania naszej szkoły.

Twórczość Adama Mickiewicza i jego duchowego ojca – Szekspira jest ponadczasowa. Jednoczy niezależnie od wieku i zainteresowań, buduje międzypokoleniowe porozumienie – podkreślił p. dyrektor Wojciech Banasiak. 

Nastrojowego programu złożonego z ballad i przygotowanego przez młodzież wysłuchali goście: p. wicestarosta Magdalena Kotulska-Krupińska, p. Janina From, p. Stanisława Fangrat, p. Krystyna Pisarska, p. Barbara Kaźmierczak-Nowak, p. Maria Sulej, p. Maria Wawrzyńczak, p. Zygmunt Pietrzykowski i p. Czesław Nowak.

Swój talent aktorski zaprezentowała p. Janina From. Z niezwykłym wyczuciem, podkreślając emocje bohaterki, odczytała „Romantyczność”, za co nagrodzona została gromkimi brawami.

Prezentacja „Życie artystyczne szkoły na przestrzeni lat” wywołała wspomnienia i przyczyniła się do ożywionych dyskusji wydobywających ze szkolnej przeszłości nauczycieli i uczniów tworzących naszą wspólną historię.

Czas płynie, wszyscy się zmieniamy, szkołę opuszczają kolejne pokolenia młodzieży, a jednak wartości, które odnajdujemy w poezji Mickiewicza i Szekspira – prawda, dobro i piękno wciąż patronują pracy nauczycieli i uczniów. Pozwalają z nadzieją patrzeć w przyszłość, której świadkiem będzie jubileuszowy grab „Władysław”.

Ballady czytały: Iza Jabłońska z kl. IV ATL, Filip Kowalczyk z kl. IV TI, Zuzanna Mastalerska, Daria Wronkowska, Oliwia Osowska i Michalina Sobolewska z klasy I TE, Ewelina Pietrowska i Karolina Gruszka z kl. III TEg oraz Paulina Bartniak, Katarzyna Grzegorczyk i Julia Zalewska z kl. III TRp.

Prezentację do programu artystycznego przygotowali: Kamil Majkowski i Kacper Figaszewski z kl. II TL.

Organizatorki - Anna Janiak, Katarzyna Kopańska-Zimna i Anna Peda szczególne podziękowania składają: p. Agnieszce Drapińskiej, p. Agnieszce Sędkowskiej, p. Grzegorzowi Jaskułowskiemu, p. Rafałowi Prętkiewiczowi i p. Piotrowi Bielickiemu.