Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 27 października br. odbyły się w naszej szkole zajęcia przeprowadzone przez p. Michała Wenerskiego - pracownika Biblioteki Pedagogicznej w Kutnie, pt. „Tyle wiemy o sobie…” – polski film krótkometrażowy głosem w dyskusji o istocie człowieczeństwa.
Wzięli w nich udział uczniowie z klas: II TOR pod opieką p. Magdaleny Trzeciak-Jóźwiak oraz III TE pod opieką p. Katarzyny Szczepaniak.
Młodzież obejrzała dwa krótkie filmy animowane - „Arkę” (2007) w reż. G. Jonkajtysa i „Katedrę” (2002) w reż. T. Bagińskiego.
Pierwszy z obrazów rozpoczyna informacja o tym, iż nieznany wirus dziesiątkuje ludzką populację. Pozostali przy życiu ludzie w ogromnych tankowcach podążają w poszukiwaniu krainy wolnej od zarazy. Exodusowi przewodzi jeden człowiek, który również w sobie odnajduje zalążek wirusa. Postanawia popełnić samobójstwo… W kończącym film ujęciu odjazd kamery uświadamia widzowi, że wcale nie obserwuje ucieczki przed zagładą. Człowiek, który przewodził ekspedycji, jest pacjentem domu spokojnej starości, a jego lęki i samotność stały się bodźcem do projektowania wyimaginowanej rzeczywistości. (opis: www.filmotekaszkolna.pl)
"Katedra" to siedmiominutowy film animowany zrealizowany na podstawie opowiadania Jacka Dukaja. Opowiada historię pielgrzyma zwiedzającego tajemniczą, gigantyczną konstrukcję budzącą skojarzenia ze szkieletem średniowiecznej katedry. Wraz z głównym bohaterem przemierzamy korytarze, przyglądamy się motywom zdobiącym ściany i... zaczynamy podejrzewać, że to nie jest zwykła budowla. Tajemnica objawi się w momencie, gdy katedrę oświetli wschód słońca. (opis: www.filmweb.pl)
Reżyserzy zwracają w nich uwagę na sprawy fundamentalne, często przemilczane lub spychane na margines przez współczesną kulturę. Posługując się symbolem, parabolą, alegorią stworzyli dzieła filmowe, w których świat i postacie, usytuowane w nieokreślonej przestrzeni, anonimowe i niejednoznaczne, stają się zuniwersalizowaną metaforą ludzkiego losu. Zamysłem prowadzącego zajęcia było, aby te krótkie fabuły, skłoniły młodzież do dyskusji o istocie człowieczeństwa, co sądząc z wypowiedzi uczniów zapewne się udało.
Organizatorzy spotkania to: Robert Wilczyński i pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Kutnie.