29 października br. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Kutnie miało miejsce podsumowanie obchodów 150. rocznicy urodzin patrona oraz 46. rocznicy nadania Bibliotece jego imienia.
Z tej okazji na początku września br. ogłoszone zostały dwa konkursy:
- na prezentację multimedialną pt. „Żeromski – życie i twórczość” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych Kutna i powiatu kutnowskiego, 
- na booktalking – mówioną recenzję utworu Stefana Żeromskiego dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Kutna i powiatu kutnowskiego.
W uroczystościach uczestniczyły 2 klasy z naszej szkoły – IV TI i IV TOR pod opieką p. Doroty Chojnackiej oraz p. Roberta Wilczyńskiego.

Przed wykładem nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na prezentację multimedialną pt.  „Żeromski – życie i twórczość”  – ta część obchodów szczególnie dla nas miła, gdyż uczniowie naszej szkoły zostali licznie nagrodzeni:
1. Miejsce Bartłomiej Winiarski (kl. 2 TI) – Zespół Szkół Nr 3 im. Wł. Grabskiego w Kutnie (opieka: p. Robert Wilczyński)
2. Miejsce Patrycja Piotrowska (kl. 4 TE) – Zespół Szkół Nr 3 im. Wł. Grabskiego w Kutnie (opieka: p. Robert Wilczyński)
3. Miejsce Maciej Rzetelski – I Liceum Ogólnokształcące im. gen. J.H. Dąbrowskiego w Kutnie
Wyróżnienie: Karolina Torzyńska (kl. 3 TE) – Zespół Szkół Nr 3 w Kutnie (opieka: p. Anna Janiak)
W konkursie:Booktalking – mówiona recenzja utworu Stefana Żeromskiego (uczniowie z naszej szkoły nie brali w nim udziału)  pierwsze miejsce zajęła  Marta Kotlińska i Karolina Kotlińska – Gimnazjum Nr 2 w Kutnie – miejsca 2 i 3 nie przyznano.
O godzinie 12.15 w czytelni dla dorosłych odbył się wykład prof. Aliny Kowalczykowej pt. Żeromski na nowo odczytany", związany z promocją jej najnowszej książki pt. Żeromski w Niepodległej" (IBL PAN, 2014).
Prelegentka - profesor historii literatury polskiej w Instytucie Badań Literackich PAN, autorka licznych publikacji naukowych z dziedziny humanistyki, członkini Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk, PEN Clubu, Komitetu Nauk o Literaturze PAN oraz Instytutu Badań Literackich PAN, przybliżyła obecnym nowe kierunki interpretacji tego, wydawać by się mogło, znanego pisarza.
Omówiła trudności w odbiorze dzieł twórcy spowodowanych młodopolską manierą językową, stylizacją gwarową i archaizacją języka,  a także o manipulacji i cenzurze, której poddana została twórczość Żeromskiego w okresie po drugiej wojnie światowej. Wtedy to publicystyka społeczna, polityczna i kulturalna pisarza, najpełniej odzwierciedlająca jego postawę wobec odrodzonej ojczyzny i stosunek do Rosji bolszewickiej, została objęta zakazem druku a twórczość autora przekształcono w narzędzie PRLowskiej propagandy.
Profesor mówiła też  o aktualności programu Żeromskiego odnośnie organizacji życia w odrodzonej Rzeczpospolitej oraz o potrzebie sięgania do podstawowych  źródeł tekstowych a nie opracowań w celu wyrobienia sobie opinii na temat pisarza.
Na zakończenie obchodów uczestnicy spotkania mieli możliwość  obejrzeć  wystawę przygotowaną z okazji 46. rocznicy nadania imienia patrona Bibliotece oraz otrzymać autograf od prof. Aliny Kowalczykowej.