{gallery}aktualnosci/kwiecien2008/05.10.2009{/gallery}
Patriotyzm kojarzy się młodym ludziom z nadmierną powagą, zapatrzeniem w przeszłość i oczywiście szkolnymi akademiami. U nas od lat jest inaczej. Wciąż szukamy nowych form, które pozwalają udowodnić, że ojczyzna to coś nieustannie ważnego, obecnego w codziennym życiu, a nie tylko od święta. Już po raz dwunasty zorganizowaliśmy Szkolny Festiwal Pieśni i Piosnki Patriotycznej „Głos Ojczyzny”. Zawsze staramy się, by upamiętniał on jakieś doniosłe wydarzenie historyczne. W tym roku poświęciliśmy go 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej, stąd hasło przewodnie: Całym sobą płacisz za wolność (Jan Paweł II). Festiwal i towarzyszący mu Turniej wiedzy o wojnie obronnej Polski 1939 r. odbyły się 5 października, w dniu zakończenia ostatniej bitwy kampanii wrześniowej – pod Kockiem.
O tym, jak ważne jest to wydarzenie świadczy fakt, że zawsze gościmy u siebie przedstawicieli władz lokalnych i oświatowych oraz osoby zaprzyjaźnione ze szkołą. Finał festiwalu zaszczycili swoją obecnością:
• Pani Anna Michalska – kierownik Oddziału Zamiejscowego w Kutnie Kuratorium Oświaty w Łodzi
• Pan Zbigniew Wdowiak – wiceprezydent miasta Kutno
• Pan Wiesław Antoniak – prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Kutnie
• Pan Tomasz Kozłowski – dyrektor PZU S.A. Inspektorat w Kutnie
• Pan Lechosław Kubiak i Józef Stocki – członkowie Światowego Związku Zołnierzy AK Koło w Kutnie
• Pan Mirosław Siemiński – członek Zarządu TPZK oraz przedstawiciel Firmy A&T Budowlane Centrum Handlowe w Kutnie.
Zmagania konkursowe jak zawsze wzbudzały wiele emocji: cieszyli się zwycięzcy, rozczarowali przegrani. Nagrodzone i wyróżnione zostały przede wszystkim klasy starsze, które potrafiły wykorzystać doświadczenie zdobyte w latach poprzednich, ale nie zabrakło też pierwszaków:
I miejsce – klasa III TH
II miejsce – klasa IV A TE
III miejsce – klasa IV B TE
wyróżnienia:
klasa III A LPs, I B TI i I TE.
W turnieju historycznym zwyciężyli: Mateusz Grodnicki z klasy II LP zi, Grzegorz Więcek Więcek z kl. II B TE i Julia Tuwalska z kl. II A TE.
Festiwal to wydarzenie, którym „żyje” cała szkoła. Towarzyszą mu długotrwałe przygotowania, ale nam wciąż chce się śpiewać o tym, co innym wydaje się niemodne – o Polsce, jaka jest i jaką była.
 
Do obejrzenia zdjęć z festiwalu zapraszamy do galerii