8a.jpgZespół Szkół nr 3 już po raz piąty obchodził swoje święto. Tym razem odbywało się ono pod hasłem: ,,Ekonomia i Kultura” i połączone było z uroczystością zakończenia roku klas programowo najwyższych.
Wśród zaproszonych gości byli: pan Grzegorz Grabski- prawnuk naszego Patrona oraz dyrektor biura Posła na Sejm RP Tadeusza Woźniaka- pan Robert Bryła, przedstawiciele władz miasta-wiceprezydent pan Zbigniew Wdowiak, organu prowadzącego-przewodniczący Rady Powiatu pan Zdzisław Trawczyński, członek Zarządu Powiatu pan Jerzy Pawlak, dyrektor Wydziału Edukacji pan Wojciech Banasiak; organu nadzorującego-pani wizytator Anna Michalska ; Kościoła-ksiądz prałat Stanisław Pisarek, reprezentanci firm i instytucji współpracujących ze szkołą, emerytowani nauczyciele i rodzice.
Pani Dyrektor Zofia Falborska powitała wszystkich serdecznie i udzieliła głosu gościom, a następnie komentując prezentację multimedialną o Władysławie Grabskim wspomniała, że był on nie tylko znakomitym ekonomistą, wytrawnym politykiem, ale również miłośnikiem muzyki.
O muzycznych i literackich pasjach swego pradziadka opowiadał barwnie pan Grzegorz Grabski. Nie po raz pierwszy już odkrył przed nami szerokie zainteresowania naszego Patrona, jego wielki patriotyzm i miłość do rodziny.
Święto Szkoły to okazja, by nagrodzić laureatów konkursów i turniejów. Panie dyrektor Zofia Falborska i Agnieszka Zawadzka wręczyły książki i dyplomy uczniom odnoszącym sukcesy recytatorskie, sportowe, plastyczne i literackie w konkursach na szczeblach powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim.
Nagrody dostali również absolwenci klas maturalnych, a wśród nich Karolina Płócienniczak z klasy IV BTE, która ukończyła naszą szkołę ze średnią ocen 5,0 i otrzymała medal Fundacji Szkół Aktywnych ,,Primus inter pares”. Niewiele niższą średnią ocen uzyskał uczeń klasy IV ATE Andrzej Jaros i uczennica klasy IV BTE Karolina Głowacka. Pani dyrektor Zofia Falborska wręczyła nagrody uczniom, którzy otrzymali bardzo dobre wyniki w nauce, a wychowawcy klas maturalnych-pozostałym.
Absolwenci złożyli ślubowanie i przekazali sztandar szkoły młodszym kolegom. Pani dyrektor cytując Wisławę Szymborska podsumowała ich pobyt w szkole słowami:,, Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy”- w naszym życiu zamykamy za sobą kolejne rozdziały, by otwierać następne. I każdy z nich jest jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny i oryginalny,
W imieniu wychowawców maturzystów pożegnał pan Piotr Bielicki, zaś jako przedstawicielka absolwentów głos zabrała wzruszona Karolina Płócienniczak .
Po części oficjalnej przyszła kolej na tę nieco lżejszą- Grabki i Grabeczki.
Grabki to corocznie przyznawane nauczycielom dowody sympatii uczniów. Grabeczki zostały przyznane w tym roku po raz pierwszy- nauczyciele nagrodzili wyróżniających się uczniów.
Po rozstrzygnięciu zabawnych plebiscytów widownia obejrzała występ w stylu kabaretów rewiowych z okresu XX- lecia międzywojennego pt. ,,Lata 20-te, lata 30- te” przygotowany przez Panią Halinę Sankowską i Panią Dorotę Chojnacką.
Gdy uroczystość się zakończyła uczniowie klas programowo najwyższych udali się na ostatnią godzinę wychowawczą- V Święto Szkoły zakończyło ich pobyt w naszej placówce. Wzruszeni pożegnali się z wychowawcami, nauczycielami, koleżankami i kolegami.

Świętu towarzyszyły imprezy i konkursy, które wiązały się z jego hasłem oraz okolicznościowa gazetka ,,Głos Młodego Ekonomisty”. Tradycyjnie odbył się konkurs zorganizowany przez pana Piotra Bielickiego o Patronie naszej placówki. Wzięli w nim udział uczniowie klas I-ych. Zorganizowano także konkurs plastyczny na plakat promujący kulturę polską w Europie. Odbył się I Festiwal Filmów Reklamowych. Wzięły w nim udział filmy reklamujące wybrany produkt lub usługę; oddzielną kategorię, która polegała na zaprezentowaniu naszej szkoły, stworzono dla klas maturalnych. Pokazowi towarzyszył wykład pani Magdaleny Golonki( szkolnego pedagoga) na temat wpływu reklamy na odbiorcę.
Uczniowie technikum ekonomicznego debatowali o przystąpieniu Polski do strefy euro. Argumenty ekspertów- uczniów za i przeciw wprowadzeniu nowej waluty poparte były znajomością problematyki unii gospodarczej i walutowej. Opiekę merytoryczną nad przebiegiem całości sprawowały panie Maria Pływacz i Joanna Komorowska.
Kolejna debata ekonomiczna oscylowała wokół żywo dyskutowanego w mediach problemu możliwości zamknięcia hipermarketów w niedzielę i w święta. Spotkanie poprowadził pan Paweł Markiewicz ( dziennikarz Telewizji Toya), młodzież zaś została przygotowana przez panie-Irenę Rybicką, Wandę Poleską, Ewę Kowalik i Iwonę Smolińską. Warto podkreślić, że obie debaty pod względem metodycznym przygotował pan Grzegorz Jaskułowski. Odbyły się również dwie sesje naukowe: ,,Historia pieniądza”- wykład pani Sylwii Stasiak(Muzeum Regionalne) i ,,Zabezpieczenia pieniędzy przed fałszerstwem”- wykład pana Marcina Borysa (BGŻ).
,,Czy kultura może się finansować sama?”- na to pytanie próbowali odpowiedzieć zaproszeni goście- przedstawiciele kutnowskich i łódzkich środowisk artystycznych, dziennikarskich i intelektualnych w osobach: prowadzący dyskusję-pan Krzysztof Michalski oraz dyskutanci: pani Grażyna Baranowska, pani Beata Kozłowska, pan Artur Fryz, pan Krzysztof Ryzlak, pan Grzegorz Skrzynecki i pan Marcel Szytenchelm. Nad przygotowaniem spotkania czuwały nasze polonistki -pani Anna Janiak i pani Katarzyna Kopańska- Zimna. Po dyskusji pan Marcel Szytenchelm –łódzki aktor i reżyser-poprowadził warsztaty dla sympatyków koła dziennikarsko- teatralnego działającego w naszej szkole oraz udzielił wywiadu uczniom.
V Święto Szkoły pozwoliło podjąć dyskurs na temat roli kultury w świecie zdominowanym przez ekonomię i wskazać punkty, w których te dwa pojęcia się łączą. Dla maturzystów był to ostatni dzień, w którym mogli się czuć uczniami naszej szkoły.
Koordynatorkami V Święta Szkoły były Panie Dorota Chojnacka i Pani Halina Sankowska.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości w galerii