Historię miejsca: domu, kraju, miasta czy szkoły tworzą kolejne pokolenia, które – jak podkreślał Adam Asnyk – wznoszą nowy, piękny gmach, ale jednocześnie nie depczą przeszłości ołtarzy. W ten właśnie sposób nasza szkolna społeczność tworzy własną tradycję. Należy do niej Święto Szkoły odbywające się niezmiennie od ośmiu lat w ostatni piątek kwietnia. Zbiega się ono zawsze z inną ważną dla nas uroczystością – pożegnaniem uczniów klas maturalnych.
W roku 2012 świętowaliśmy jubileusz 80-lecia szkoły. W nawiązaniu do tej podniosłej uroczystości VIII Dzień Patrona odbył się pod hasłem: „Kutno z Grabskim – wczoraj i dziś.”

 

W ten szczególny dla szkoły dzień swoją obecnością zaszczycili nas wyjątkowi goście:
• Pan Grzegorz Grabski – prawnuk naszego patrona,
• Pan Mirosław Ruciński – członek zarządu Powiatu w Kutnie,
• Pan Wojciech Banasiak – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Kutnie,
• Pan Cezary Figura – inspektor w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Kutno,
• Pani Zofia Brożyńska – kierownik Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówki Terenowej w Kutnie wraz z panią Agnieszką Kaźmierczak,
• Pani Sylwia Olszewska – pełnomocnik Zarządu „Społem” PSS w Kutnie,
• Pani Elżbieta Marciniak – reprezentantka Firmy Budowlanej „DACH-BUD” w Kutnie,
• nauczyciele emeryci, przedstawiciele Rady Rodziców oraz mediów.

 

Pani dyrektor Zofia Falborska, nawiązując do jubileuszu szkoły, podkreśliła, że „ nasze bezimienne przez długie lata drzewo – w 2004 roku zyskało identyfikację gatunkową – drzewa jasnego i mocnego (…) dominującego nad miastem zielonego grabu. Szkoła jest jak drzewo, które rozrasta się i trwa w zaklętym i magicznym kręgu czasu – corocznie wydaje dojrzałe owoce i liście, aby niemal natychmiast pokryć się nowymi, pełnymi nadziei na sukces, świeżo zielonymi pąkami”. Jak podkreśliła pani Dyrektor „ Z wysokości majestatycznego drzewa widać przede wszystkim czasy minione, a te wypełnione są zasługami, jakimi nasz Patron zapisał się w dziejach Kutna. Z jego inicjatywy powstały Stacja Doświadczalno-Rolnicza w Gołębiewie, Kutnowska Hodowla Nasion, był współorganizatorem Spółki Melioracyjnej i fabryki drenów „Spójnia”, wspierał finansowo szkołę rolniczą w Mieczysławowie, a wszystko to spowodowane było chęcią dorównania standardom rozwoju występującym w ówczesnej Europie.” Pani dyrektor Zofia Falborska zacytowała słowa Władysława Grabskiego zawarte w jego testamencie politycznym „Idea Polski” : „My Polacy bardzo dużo czasu i energii poświęcamy na walkę z sobą, nie potrafimy solidarnie, ponad podziałami politycznymi i ideowymi, współpracować dla rozwiązywania trudnych problemów”, chcąc podkreślić, że powinniśmy brać przykład z Jego niezwykłego życia „postawy służby i pasji, działania na rzecz dobra wspólnego (…) w dążeniu do tego co najszlachetniejsze w życiu publicznym (…) Jesteśmy dumni, że jego losy związane są korzeniami z naszą kutnowską ziemią, bo korzenie decydują o jakości i sile życia”.

Głos zabrał także pan Grzegorz Grabski, który przypomniał, że jego pradziadek przywiązywał dużą wagę do świadomości historycznej, mówiąc jednocześnie o stanach zjednoczonych Europy. Jego marzenia stały się rzeczywistością i dziś młodzi ludzie nie mają już przed sobą zamkniętych granic, mogą pracować i kształcić się we wszystkich krajach UE.

List gratulacyjny od Starosty Kutnowskiego pani Mirosławy Gal-Grabowskiej odczytał pan Wojciech Banasiak.
Szkoła zawodowa, taka jak nasza, nie mogłaby funkcjonować i realizować swoich celów bez osób, które wspierają ją od lat z ogromnym zrozumieniem dla jej potrzeb i oczekiwań. Są to właściciele lokalnych firm, dyrektorzy banków, władze wielu instytucji. Pani wicedyrektor Henryka Engel wręczyła podziękowania pracodawcom, którzy pozwalają uczniom technikum zdobyć szlify zawodowe podczas praktyk.
W czasie poprzedzającym Święto Szkoły odbyło się wiele konkursów służących odkrywaniu uczniowskich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

 

Corocznie klasy pierwsze uczestniczą w turnieju „Wiedzy o Władysławie Grabskim”. Przeprowadza go pan Piotr Bielicki. Jego laureatami zostali:
I miejsce - Marta Kożuchowska kl. I TH,
II - Justyna Strzelecka I TE,
III - Bartosz Wiliński I TI.

W konkursie literackim na wiersz lub opowiadanie pt. „Jeden dzień z życia szkoły”, który koordynowała pani Agnieszka Sędkowska:
I miejsce zajęła Martyna Felczak z II TE,
II- Łukasz Michalski z kalsy III TI,
III - Piotr Bednarek i Patryk Lewandowski z III TH.

W konkursie plastycznym przeprowadzonym pod kierunkiem pani Anny Dębskiej w kategorii: znaczek pocztowy z Władysławem Grabskim zwyciężyli:
I miejsce - Milena Kuźmin z I TE,
II - Michalina Donakowska z I TOR,
III - Adam Drewicz z III TOR.
Wyróżnienie otrzymała Edyta Jędrzejczak z III TOT.

Natomiast najlepsze prace plastyczne na temat „Jak widzę moją klasę” wykonali:
I miejsce - klasa II TOR
II miejsce - Amanda Świątkowska z kl. III TOT
III miejsce - klasa I TOR.

Laureatami II edycji konkursu fotograficznego: „Grabski w obiektywie” zorganizowanego przez panów Krzysztofa Pawłowskiego i Jakuba Tarnowskiego zostały klasy: II TL, III TI, II TOR.
W bibliotecznym konkursie literackim pt. „Odkrywamy szkolne talenty”, który zorganizowali pan Robert Wilczyński i pani Magdalena Trzeciak-Jóźwiak najlepsi okazali się: Justyna Kryściak z kl. I TOR, która zajęła I miejsce, Przemek Rembowski z kl. III TOR - II miejsce i III Michał Graczyk z kl. IV ATI – III miejsce.

Ważnym punktem uroczystości były „Grabki” Uczniowie mieli okazję wyróżnić swoich nauczycieli. W tym roku odpowiednio do hasła VIII Święta Szkoły „Kutno z Grabskim – wczoraj i dziś” były to kategorie związane z grodem nad Ochnią.
„Różą Kutna” utytułowano p. Ewę Kowalską
Zawiadowca „Stacji Kutno” to p. Monika Kowalska
„Centrum Muzyki Teatru i Tańca” – w tej kategorii zwyciężyła dyr. Zofia Falborska
„Strefa ekonomiczna” – tu największym talentem ekonomicznym wykazała się p. Ewa Kowalik
„Modrzewiowy dworek” – zwyciężył p. Grzegorz Jaskułowski
„Różany ogród” w tej kategorii „Grabki” otrzymała p. Barbara Kaźmierczak-Nowak
„Kutno – środek Europy” – p. Renata Kubicka
„Ratownik z Aquaparku” to p. Piotr Kubicki
„Kutnowski maratończyk” – p. Anna Muszyńska
Róża szczególną mianowano panią wicedyr. Annę Janiak.

Tegoroczni maturzyści w sposób specjalny podziękowali oraz okazali sympatię, wręczając „Grabki” następującym nauczycielom:

p. Ewie Szymczak - klasa III Lps
p. Monice Kowalskiej - klasa IV ATI
p. Ewie Kowalskiej - klasa IV BTI
p. wicedyr. Henryce Engel.- klasa IV TE
p. Aleksandrze Szymańskiej - klasa IV TOT
p. Irenie Rybickiej - klasa IV TH. Pierwszą część uroczystości zakończył refleksyjny, ale jednocześnie optymistyczny program artystyczny w wykonaniu: Edyty Królikowskiej, Małgorzaty Banasiak, Jakuba Jaszczaka, Michała Graczyka, Mateusza Stasiaka, Tomasza Frankowskiego, Michała Durki oraz chóru pod kierunkiem pań: Katarzyny Kopańskiej-Zimnej, Katarzyny Szczepaniak, Anny Janiak oraz Joanny Rzymkowskiej.

Po chwili wspomnień przyszedł czas na rozdanie świadectw ukończenia szkoły. Pani dyrektor Zofia Falborska zwróciła się do absolwentów słowami „ Od dziś nikt nie będzie podejmował za Was decyzji, mama nie napisze usprawiedliwienia, wielu klasówek powtórzyć nie będzie można, a przed odpowiedzialnością na wagary uciec się nie da. Przed Wami ogromny świat, który jawi się jako wielka, wieczna zagadka, wyzwanie dla Waszych umysłów i serc . Współczesność zniosła granice w zjednoczonej Europie i otworzyła bezmiar możliwości. Chcielibyśmy, abyście maksymalnie wykorzystali tę szansę daną Wam przez historię, chcielibyśmy uczestniczyć w Waszym przyszłym życiu.” Wyraziła również nadzieję, „że zawsze będą tu wracać przyciągani magią miejsca…” oraz pamiętać o tym, „ co tak bardzo potrzebne jest za progiem szkoły, że człowiek naprawdę posiada tylko to, co jest w nim, tylko to co stanowi istotną wartość jego człowieczeństwa”.

Świadectwa odebrali uczniowie następujących klas:
III LPs – wychowawca Pan Piotr Bielicki
IV TE – wychowawczyni pani Maria Pływacz
IV A TI - wychowawczyni pani Monika Kowalska
IV B TI - wychowawczyni pani Ewa Kowalska
IV TH – wychowawczyni pani Mirosława Pietrzykowska
IV TOT – wychowawczyni pani Aleksandra Szymańska

Medal Primus Inter Pares za bardzo dobre wyniki w nauce oraz działalność na rzecz szkoły i środowiska otrzymał uczeń klasy IV TE Bartosz Florczak.

W imieniu wychowawców maturzystów pożegnała pani Mirosława Pietrzykowska, a pani Małgorzata Terebińska –przedstawicielka rodziców podziękowała nauczycielom za trud i zaangażowanie w pracę z młodzieżą.

Na zakończenie przy wzruszającej piosence „Powrócisz tu” w wykonaniu Małgorzaty Banasiak i Jakuba Jaszczaka absolwenci podziękowali nauczycielom za wspólnie spędzone lata w naszym kochanym „Grabskim”.

Koordynatorkami Święta Szkoły były panie Joanna Maruszewska oraz Monika Kowalska.