2 października 2014 r. odbył się w naszej szkole  XVII Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Głos Ojczyzny” poświęcony 70. rocznicy powstania warszawskiego. Mottem festiwalu były słowa: „Honor ludzkości historia odmierzy Golgotą Warszawy”. W części konkursowej wystąpiło 16 zespołów i solistów z klas I – III.

Koncert finałowy rozpoczął się występem chóru szkolnego, który wykonał 3 utwory: „Czterdziesty czwarty”, „Szare szeregi” i „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”. Ilustracją do treści piosenek były prezentacje multimedialne, w których wykorzystano archiwalne zdjęcia powstańców i walczącej Warszawy. Następnie kustosz Muzeum Regionalnego w Kutnie, pan Kazimierz Śwircz wygłosił prelekcję dotyczącą tragicznych wydarzeń z roku 1944.

 

W dalszej części wystąpili laureaci tegorocznej edycji Festiwalu: Aleksandra Sobczyk kl. III TOT (I miejsce), Aleksandra Gąsiorowska kl. III TL (II miejsce), zespoły z klas III TE i III TH (III miejsce).

Przyznano też 5 wyróżnień (kl. II TH, III TI i III TOR), dyplom za udany debiut (kl. I TE) i wyróżnienie specjalne dla Izabeli Konowalczyk (kl. I TH). Nagrody dla zwycięzców ufundowali: Starosta Kutnowski, Prezydent Miasta Kutno, Komisja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Kutnie.
Organizatorami Festiwalu byli: pp. Grzegorz Jaskułowski, Halina Sankowska, Barbara Jóźwiak i Dorota Chojnacka. Występ chóru przygotowała p. Katarzyna Szczepaniak,  nad dekoracją i obsługą informatyczną czuwały pp. Monika Kowalska, Anna Dębska i Agata Krzyżyńska.  W przygotowanie uroczystości zaangażowani byli uczniowie z klasy III TOR (dekoracja) oraz Bartosz Załuga z kl. IV TI, Paulina Fijałkowska z kl. IV TOT, Anna Kubiak i Maciej Andrysiak z kl. II TE, Janusz Kołodziejski i Michał Równy z kl. IV TI.
Festiwal był zwieńczeniem obchodów 70. rocznicy powstania warszawskiego. Wcześniej młodzież wszystkich klas obejrzała film „Miasto 44”, a uczniowie klas maturalnych spotkali się z panem pułkownikiem Zdzisławem Macherem – żołnierzem Armii Krajowej, powstańcem warszawskim, który opowiedział im o swoich przeżyciach wojennych, życiu w okupowanej Warszawie, udziale w powstaniu, powojennych losach żołnierzy AK, a także o patriotyzmie ówczesnej młodzieży, jej ideałach i przywiązaniu do wolności.