{gallery}aktualnosci/kwiecien2008/29.10.2009{/gallery}
W dniach od 13 do 15 października uczniowie klas IV BTE, III LPz oraz klas II-ich i III TH pojechali na wycieczkę do Karpacza. Dla młodzieży z IV BTE był to już trzeci kilkudniowy wyjazd, dla III LPz – drugi.
Po siedmiogodzinnej podróży młodzież dotarła do Książa. Tam zwiedziała zamek i poznała historię jego właścicieli. Uczniowie nie mogli sobie odmówić przyjemności spaceru po wyzłoconym jesienią parku otaczającym zabytkową budowlę. Dopiero po przechadzce wszyscy wsiedli do autokaru i przyjechali do Kowar, gdzie weszli do sztolni. W latach 40-ych XX w. bezskutecznie poszukiwano w nich uranu, dziś stanowią atrakcję turystyczną.
Wreszcie zmęczeni uczniowie dotarli do schroniska w Karpaczu, który powitał ich zimowo-sypiącym śniegiem i lekkim mrozem. Podczas wieczornego spaceru mieli możliwość przyjrzeć się urzekającemu górskiemu miastu.
Śnieg padał również następnego dnia. Mimo to uczestnicy wycieczki zwiedzili świątynię Wang – średniowieczny zabytek przeniesiony do Karpacza z norweskiego miasteczka, wspięli się na skaliste wzniesienie, gdzie znajdują się ruiny zamku Chojnik, dotarli do malowniczych wodospadów: Kamieńczyka i Szklarki, zwiedzili Muzeum Ziemi i zobaczyli miejsce, w którym mają miejsce anomalie grawitacyjne – samochody z wyłączonymi silnikami same toczą się pod górę. Cały dzień padał śnieg, ale uczniowie mieli rękawiczki, ciepłe kurtki i czapki, więc korzystając z okazji (następna będzie może na Boże Narodzenie...) ulepili bałwana.
Wieczorem wszyscy marzyli tylko o odpoczynku i ciepłej herbacie.
Ostatni dzień wycieczki uczestnicy rozpoczęli wcześnie – musieli przygotować się do opuszczenia schroniska i dalszej podróży. Przed ósmą zaśnieżonymi drogami wyjechali z Karpacza i udali się do Wrocławia. Tam po śniegu nie było już śladu. Uczniowie zwiedzili Katedrę Wrocławską, a w niej piękne barokowe i gotyckie kaplice, widzieli też rynek, Aulę Leopoldyńską, Most Tumski, malownicze kamieniczki, ratusz i … krasnale. Poznali też burzliwą historię tego miasta. Ukoronowaniem wyjazdu było zwiedzanie Panoramy Racławickiej – dzieła Jana Styki i Wojciecha Kossaka.
Wieczorem zmęczeni i pełni wrażeń wrócili do Kutna. Zgodnie podkreślali, że najbardziej podobała się im Panorama Racławicka i zamek w Książu, wiele osób z zainteresowaniem mówiło o wyprawie do sztolni i do zamku w Chojniku, z zachwytem wspominano też wodospady.
Uczniowie zobaczyli ciekawe miejsca, odkryli zabytki te opisywane w przewodnikach turystycznych i te, które znane są tylko zapalonym podróżnikom, lepiej się poznali, bo wyprawy takie jak ta integrują młodzież, stają się osnową wieloletnich przyjaźni, przeżyli coś ważnego, coś co zostawi w nich ciepłe, sentymentalne wspomnienia z wycieczki.
Warto wymienić nauczycieli, którzy przygotowali ten wyjazd i sprawowali opiekę nad młodzieżą. Są to: p. Dorota Chojnacka, p. Joanna Komorowska, p. Anna Muszyńska, p. Maria Pływacz, p. Piotr Bielicki, p. Marcin Rymarkiewicz. Słowa podziękowania należą się też p. Annie Wasielewskiej, która była jedną z organizatorek wyprawy.
 
 
{gallery}aktualnosci/kwiecien2008/29.10.2009_2{/gallery}