Listopad, może ze względu na
pogodę, nazywany jest często miesiącem zadumy. Do refleksji skłaniają nas nie tylko jesienne deszcze, ale również ważne wydarzenia historyczne, które miały miejsce o tej porze roku.
W programie artystycznym wystąpili (od lewej): Monika Frątczak, Jakub Jaszczak, Janusz Łukomski, Axel Kurowski, Ewelina Salamon i Joanna Czajkowska.
11 listopada 1918 r., po wielu latach niewoli, odzyskaliśmy niepodległość. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ogromne poświęcenie pokoleń Polaków, którzy w licznych zrywach narodowych oddawali życie za wolność ojczyzny. Ponieważ w tym roku przypada 180. rocznica wybuchu powstania listopadowego i 92. odzyskania niepodległości, postanowiliśmy uczcić te doniosłe wydarzenia programem artystycznym. Na tle mazowieckich wierzb uczniowie, słowami poezji, starali się ukazać tragizm upadku powstania listopadowego oraz radość z odzyskanej wolności. Całości dopełniła ciekawa prezentacja o Józefie Piłsudskim. Mogliśmy obejrzeć zdjęcia Marszałka z różnych okresów jego życia, również te na ulubionej Kasztance. Swoje wystąpienie uczniowie zakończyli słowami wiersza Adama Asnyka „Miejcie nadzieję”, które zachęcają do podejmowania aktywności w celu budowania lepszego jutra, ale także nie pozwalają zapomnieć o tych, którzy dali nam taką możliwość.
Po programie artystycznym pan Piotr Bielicki, nauczyciel historii, przypomniał zebranym, jakie przyczyny zdecydowały o wybuchu powstania listopadowego, jak wpłynęło ono na życie Polaków pod zaborami oraz co zdecydowało , że odzyskaliśmy wolność właśnie 11 listopada 1918 r.
Pani dyr. Zofia Falborska, zabierając głos, podkreśliła zaangażowanie szkolnych artystów, oryginalność doboru tekstów i walory estetyczne scenografii. Zwróciła także uwagę, że spotkania upamiętniające ważne rocznice, to pouczające lekcje nie tylko dziejów narodu, ale też literatury.
Program przygotowały Anna Janiak i Katarzyna Kopańska-Zimna.