herbert.jpgDobiega właśnie końca ogłoszony przez parlament Rok Zbigniewa Herberta.
Postać tego wybitnego poety i eseisty, który inspirację dla swej twórczości czerpał z Biblii i mitologii, buntownika w imię godności człowieka, estety kontemplującego. Sztuką wymyka się badaczom literatury, wyłamuje z szablonowych bibliografii.
Żołnierz AK, po wojnie absolwent ekonomii, filozofii i prawa, poeta objęty w pewnym okresie PRL-u zakazem publikacji nigdy nie godził się na kompromisy moralne. Do końca pozostał samotnikiem wiernym ideałom.
fot.: www.lenkultura.lt
Warto poznać twórczość Zbigniewa Herberta, bo właśnie poprzez nią mówił, co w życiu ważne i mądre. Warto iść tropem Pana Cogito, bo on wyraźnie widział granicę między dobrem i złem. Warto zastanowić się przez chwilę nad tekstami, które mówią o obronie godności i pogardzie dla tchórzy o wierności prawdzie i potępieniu podłości. W świecie w którym nic już nie jest pewne, różnice między wartościami i pojęciami są nieostre i niedookreślone poezja Herberta może być kompasem wskazującym właściwa drogę.
Nasza szkoła obchodzi Dni Zbigniewa Herberta. Od 15 do 17 grudnia młodzi ludzie mogą poznać bliżej sylwetkę twórcy i jego poezję. Na korytarzach umieszczono sentencje i najpiękniejsze wiersze oraz przygotowane przez klasy kolorowe plakaty z informacjami na temat Zbigniewa Herberta. W czasie długiej przerwy szkolne radio emituje nagrania wierszy recytowanych przez samego poetę. Została też przygotowana prezentacja multimedialna, która będzie przedstawiona na lekcjach języka polskiego.
Dni Zbigniewa Herberta w naszej szkole zorganizowały pani Halina Sankowska i pani Dorota Chojnacka.