Czerwiec to szczególny miesiąc w szkolnym kalendarzu. Kończy się rok szkolny, na uczniów czeka już wakacyjna przygoda. To także moment podsumowań całorocznej pracy, której efekty znajdują się na cenzurkach.
27 czerwca ostatni raz w tym roku zabrzmiał dzwonek dla uczniów Zespołu Szkół Nr 3 im. Władysława Grabskiego. Pani dyrektor Zofia Falborska podkreśliła zaangażowanie młodzieży w liczne olimpiady i konkursy.
Wielu z uczniów osiągnęło bardzo dobre wyniki w nauce, mimo że uczą się w trudnej – zawodowej szkole. Najlepszym, którzy uzyskali średnią ocen powyżej 4,75 pani dyrektor wręczyła nagrody, a także listy gratulacyjne dla rodziców.
Na szczególne wyróżnienie zasłużyli:
- Olga Piątkowska kl. I TE 5,09
- Kinga Sobczak kl. III TOR 5,05
- Marta Kożuchowska kl. II TH 4,85
- Anna Drążczyk kl. III TOT 4,84
- Małgorzata Grzelak kl. III TL 4,84
- Gabriela Ladorucka kl. III TOT 4,84
- Aleksandra Sobczyk kl. II TOT 4,83
- Sandra Matczak kl. III TE 4,82
- Anna Kondraszewska kl. II TE 4,79
- Sandra Domrzał kl. II TOT 4,78
Średnią ocen powyżej 4,0 uzyskało ponad siedemdziesięciu uczniów klas I – III.
Serdecznie gratulujemy!
Zakończenie roku szkolnego było wydarzeniem szczególnym ze względu na pożegnanie pani dyrektor Zofii Falborskiej – współtwórczyni historii naszej szkoły.
Na uroczystość licznie przybyli wszyscy, z którymi pani Dyrektor przez wiele lat współpracowała. Jak sama wspomina: „Cały czas napotykałam na szlaku swej zawodowej wędrówki cudownych ludzi, którzy dodawali mi odwagi, inspirowali, podpowiadali rozwiązania, podawali rękę…”
- Pan Piotr Bartosiak – naczelnik Wydziału Inicjatyw Europejskich w Departamencie Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ministerstwie Edukacji Narodowej
- Pan Mirosław Ruciński – członek Zarządu Powiatu w Kutnie
- Pan Wojciech Banasiak – dyrektor Wydziału, Edukacji Kultury i Sportu
- Pan Zbigniew Wdowiak - wiceprezydent miasta Kutno
- Pani Anna Michalska – reprezentująca Prezydenta Miasta Kutno
- Pan Grzegorz Grabski – prawnuk naszego patrona - Władysława Grabskiego
- Pan Mariusz Kozarski – prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kutnie
- Pani Jolanta Bujalska-Kowalczyk – przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Kutnie
- Pan Krzysztof Debich – prezes Agencji Rozwoju Regionu Kutnowskiego
- Pani Joanna Kacprzak – dyrektor Bursy Nr 1 w Kutnie
- Pani Marzena Kurpiewska – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 w Kutnie
- Pani Małgorzata Musiałowska – dyrektor Szkoły Muzycznej w Kutnie
- Pan Grzegorz Skrzynecki – dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie
- Pani Grażyna Baranowska – reprezentantka Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie
- Pani dyrektor Zofia Kłodnicka
- Pani Barbara Przybylak
- Pan Michał Marciniak
Emerytowani nauczyciele, od których Pani Dyrektor, jak sama wspomina pobierała nauki, czerpała siłę, uczyła się sztuki życia i sztuki pedagogicznej:
- Pani dyrektor Krystyna Jarecka
- Pani dyrektor Agnieszka Zawadzka
- Pani Stanisława Fangrat
- Pani Janina From
- Pani Barbara Kierszka
- Pani Maria Mączewska-Kapusta
- Państwo Barbara i Czesław Nowakowie
- Pani Krystyna Pisarska
- Pani Maria Pisarska
- Pani Irena Rybicka
- Pani Janina Strojecka
- Pani Teresa Wronkowska
- Pan Lechosław Kubiak
- Pan Jan Żebrowski
Emerytowani pracownicy niepedagogiczni:
- Pani Maria Wawrzyńczak
- Pani Elżbieta Poniszewska
- Pani Krystyna Walczak
- Pani Barbara Wawrzyniak
- Pani Leokadia Tworus
Oraz przedstawiciele Rady Rodziców:
- Pani Jolanta Rusek
- Pani Beata Czekalska
- Pan Paweł Zieliński
Trudno w kilku zdaniach podsumować działalność pani Dyrektor. W pamięci wielu pokoleń uczniów zapisała się jako osoba pełna pasji i pomysłów, organizatorka niezapomnianych wyjazdów do łódzkich i warszawskich teatrów, współtwórczyni kabaretu „Pineska”, realizatorka wielu poruszających, ale też przezabawnych programów. To dzięki niej nasza szkoła jest nowoczesną placówką, w której zmiany umiejętnie łączą się z tradycją. Zasług pani Dyrektor, jak się okazało nie tylko humanistki, ale też sprawnego menedżera, jest wiele. Zadaniem priorytetowym stała się dla niej modernizacja bazy dydaktycznej: remont sali gimnastycznej oddanej do użytku w 1996 r., internatu, wejścia do budynku, wielu pracowni, korytarzy i sanitariatów, termomodernizacja głównego budynku szkoły, wymiana pokrycia dachowego i instalacji elektrycznej. Zabiegała też o informatyzację placówki, zorganizowała nowoczesne pracownie komputerowe z dostępem do szybkiego Internetu. W 2001 r. zainstalowano system monitoringu, co pozwoliło na realizację programu „Bezpieczna szkoła”. Na przestrzeni wielu lat znaczenie szkoły w środowisku lokalnym znacznie wzrosło dzięki działaniom podejmowanym przez panią Dyrektor. Nawiązała ona kontakt z Fundacją im. Stefana Batorego, co zaowocowało wprowadzeniem przedsiębiorczości do programów nauczania. Szkoła została przyjęta do Klubu Szkół Aktywnych, a w 2009 do Klubu Szkół im. Władysława Grabskiego. Pani Dyrektor rozwijała kształcenie zawodowe, wprowadzając do technikum nowe zawody: technik obsługi turystycznej, technik informatyk, technik organizacji reklamy, a w 2011 technik logistyk. Pani Zofia Falborska była inicjatorką zorganizowania III i IV Zjazdu Absolwentów w związku z jubileuszem 70-lecia, a w 2012 r. – 80-lecia powstania szkoły. W czasie jej kadencji, w 2004 r. miała miejsce uroczystość nadania szkole imienia Władysława Grabskiego i ufundowanie nowego sztandaru. W 2010 roku nawiązała współpracę ze szkołą o podobnym kierunku kształcenia w Armentieres we Francji. Działalność na rzecz szkoły i środowiska lokalnego zostały docenione przez mieszkańców Kutna, którzy w 1995 roku wybrali panią Dyrektor „Człowiekiem Roku”.
Jak podkreślali goście w swoich wystąpieniach, pani Dyrektor potrafiła stworzyć przyjazną atmosferę w pracy, wymagała od innych, ale przede wszystkim od siebie. Stała się wzorem rzetelności i profesjonalizmu w pracy nauczycielskiej. Godna podziwu była jej działalność w przestrzeni kultury. Sama w sposób mistrzowski posługując się słowem, inspirowała młodzież i nauczycieli, kreowała zainteresowanie sztuką wysoką – tak niepopularną we współczesnym świecie. Niestrudzenie zachęcała młodzież do udziału w kulturze, proponowała wyjazdy do teatru, opery, muzeów.
Właśnie do teatru porównała swoją zawodową drogę pani Dyrektor, dziękując gościom i pracownikom szkoły za współpracę: „Scenariusze do tego teatru pisało życie. Role były różne - czasem komediowe, czasem dramatyczne. Moja rola dziś się kończy, światła rampy zaraz zgasną, a w garderobie nr 5 zapanuje pustka. Tylko chwilowo… Inspicjent ogłasza, że przedstawienie musi trwać…”
Szczególne miejsce we wspomnieniach pani dyrektor Zofii Falborskiej zajmuje wieloletnia współpraca z panią wicedyrektor Agnieszką Zawadzką: „Ja miałam pomysł, ona wiedziała, jak go zrealizować. Na tej samej zasadzie układała się cała nasza osiemnastoletnia współpraca. Udawałam się do ludzi, którzy są na tej sali. Jestem wdzięczna, że mogłam Państwa spotkać na swej drodze. Państwo są współtwórcami historii tej szkoły. Są wśród nas ludzie którzy, przywołując słowa Gałczyńskiego (…) z dnia, na dzień, tkaninę tkają – wzorzystą dla pokolenia”.
Ilustracją dokonań pani dyrektor Zofii Falborskiej była prezentacja multimedialna przygotowana przez panie Agatę Krzyżyńską, Halinę Sankowską, Monikę Kowalską, panów Rafała Prętkiewicza i Roberta Wilczyńskiego, natomiast słowo przewodnie przygotowała pani wicedyrektor Anna Janiak.
W imieniu Rady Pedagogicznej głos zabrała pani Halina Sankowska, która tak wspominała pracę w panią Dyrektor: „oczekiwała zawsze najwyższego poziomu realizowanych zadań, była obiektywna i sprawiedliwa, potrafiła dostrzec i docenić wysiłek i zaangażowanie pracowników. Pani Dyrektor wzbudza szacunek i cieszy się autorytetem, ale jest przy tym osobą niesłychanie wrażliwą, przyjazną i empatyczną.”
Wyrazem naszej wdzięczności były kwiaty wręczone przez przedstawicieli Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców, pracowników niepedagogicznych i uczniów.
Pani Dyrektor zostawia szkołę w doskonałej kondycji, w której młodzi ludzie kształcą się w cenionych na wymagającym rynku pracy zawodach. Dzięki jej staraniom należymy do Klubu Szkół Odkrywców Talentów, posiadamy tytuły „Szkoła bez przemocy” i „Bezpieczna szkoła”. Mamy też swój hymn i motto, które realizowała pani Dyrektor, ucząc nas, jak „życie zapełniać czynami, wyobraźnią unosić się w przyszłość, ale rozumem trzymać się rzeczywistości”.
Podczas zakończenia roku szkolnego przyszło nam także pożegnać ks. Romana Wójcika, który był nie tylko nauczycielem, spowiednikiem, ale przede wszystkim przyjacielem młodzieży. Choć przyjaźń ta bywała szorstka, bo ksiądz wymagał duchowego skupienia na sprawach naprawdę istotnych, uczniowie wiedzieli, że mogą zawsze przyjść do niego po radę i wsparcie.
Z całego serca dziękujemy!