Starożytni myśliciele – niedoścignieni w swojej mądrości – podkreślali, że Historia magistra vita est. Pisze ją codziennie życie, codziennie przez wieki tworzą ją ludzie: zarówno wybitne jednostki, jak i zwyczajni, niemający w sobie nic z wielkich bohaterów. Czasami zostają nimi przypadkiem, bo tak zdecydują okoliczności albo sami uznają, że tak po prostu postąpić trzeba. Wszyscy oni, bez względu na powody swoich wyborów, stają się godni „wysokich ołtarzy”, jak pisała Eliza Orzeszkowa o uczestnikach powstania styczniowego.

Na piedestał wynoszeni są jednak nieliczni, tymczasem dzieje narodu kształtują rzesze anonimowych bohaterów. Im właśnie, wszystkim bojownikom sprawy narodowej, tym zapisanym na kartach historii i bezimiennym, zaangażowanym w walkę o niepodległość Polski poświęciliśmy VI już Konkurs Wierszy Patriotycznych „Warto pamiętać” oraz XV Szkolny Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Głos Ojczyzny”.

Po raz piąty gościliśmy w naszej szkole uczniów gimnazjów z terenu powiatu kutnowskiego i innych zaprzyjaźnionych placówek, którzy brali udział w zmaganiach recytatorskich.

W Międzyszkolnym  Konkursie Wierszy Patriotycznych „Warto pamiętać” jury w składzie:
p. dyr. Zofia Falborska, p. Agnieszka Sędkowska i p. Katarzyna Kopańska-Zimna przyznało:

  • I miejsce Dominice Lubasińskiej z Gimnazjum w Zespole Szkół nr 1 im. Rodziny Rembielińskich  w Krośniewicach
  • II miejsce  Sandrze Cegiełce z Gimnazjum w Byszewie oraz Natalii Rybce z Zespołu Szkół Nr 3 im. Wł. Grabskiego w Kutnie
  • III miejsce Patrykowi Kotarskiemu z Gimnazjum im. II Korpusu Polskiego Zdobywców Monte Cassino w Krzyżanowie oraz uczennicy naszej szkoły Sandrze Biegańskiej.

W równolegle odbywającym się już po raz XV Szkolnym Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Głos Ojczyzny” jury w składzie: p. Mirosława Pietrzykowska, p. Grzegorz Jaskułowski, p. Monika Kowalska, Kinga Kolińska z kl. III TI i Jakub Jaszczak z kl. IV B TI   postanowiło przyznać:

  • I miejsce klasie I TE za piosenkę „Powrócisz tu”
  • II miejsce uczennicy klasy I TOT Aleksandrze Sobczyk, która zaśpiewała „Z dymem pożarów”
  • III miejsce klasie I TI  - chłopcy wykonali utwór „Biały krzyż”
  • wyróżnienia otrzymali uczniowie klas: III TOR, II TOR i II TOT

Nagrody w konkursach ufundowali: Urząd Miasta Kutno oraz Starostwo Powiatowe w Kutnie.

Podczas gali finałowej, którą prowadzili Edyta Królikowska i Michał Graczyk, uczniowie mieli możliwość wysłuchania wykładów nauczyciela historii i jednego z organizatorów konkursu  p. Grzegorza Jaskułowskiego o przyczynach i konsekwencjach powstania styczniowego oraz regionalisty  p. Piotra Stasiaka z Muzeum w Oporowie o przebiegu powstania na ziemi kutnowskiej.

Następnie laureaci zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne przed szkolną społecznością. Jak podkreśliła pani dyr. Zofia Falborska,  ważne jest, że młodzież ma szansę rozwijania swoich zainteresowań artystycznych: wokalnych, recytatorskich, plastycznych w ramach Szkoły Odkrywców Talentów, którą „Grabski” jest od 2012 r.

Laureatom serdecznie gratulujemy!

Dziękujemy  p. dyr. Zofii Falborskiej, p. wicedyr. Henryce Engel, p. Annie Bryl, p. Monice Kowalskiej, p. Annie Dębskiej, p. Mirosławie Pietrzykowskiej, p. Agnieszce Sędkowskiej, p. Agacie Krzyżyńskiej, p. Jakubowi Tarnowskiemu i uczniom za pomoc w organizacji  festiwalu i konkursu, a sponsorom za ufundowanie nagród.

Organizatorzy konkursów „Głos Ojczyzny” i „Warto pamiętać”: p. Halina Sankowska, p. Katarzyna Kopańska-Zimna, p. Dorota Chojnacka,  p. Anna Janiak, p. Grzegorz Jaskułowski.