W 2014 roku przypada 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jednego z największych czynów zbrojnych w historii Polski.

Za jego początek uznaje się datę 1 sierpnia 1944 r. Głównym celem powstania było ratowanie suwerenności naszego kraju. Pamięć o nim jest składnikiem narodowej tożsamości. Polacy wysłali światu ważny sygnał, że są zdeterminowani w walce o wolność i sprawiedliwość. Choć powstańcy ponieśli militarną klęskę, ich czyn na zawsze pozostanie w narodowej pamięci jako najwyższy wyraz patriotyzmu. Powstanie narodowe zapisało się w historii jako zew patriotyzmu i niezniszczalna legenda.
Z tego wynika wolna Rzeczpospolita, wyrasta dla nas kanon wartości i postaw takich jak: umiłowanie ojczyzny, wierność ideałom, zdolność do poświęcenia się dla innych. Te postawy żyją, są obecne wśród nas, wyrażają dbałość o historyczne dziedzictwo.

Pragnąc przypomnieć bohaterów 1944 roku i zmagania o niepodległą Polskę, tegoroczną edycję postanowiliśmy poświęcić właśnie Powstaniu Warszawskiemu.

Już po raz siódmy gościliśmy w naszej szkole uczniów gimnazjów z terenu powiatu kutnowskiego i innych zaprzyjaźnionych:

  • Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Kutnie,

  • Gimnazjum nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie,

  • Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Kutnie,

  • Gimnazjum w Zespole Szkół w Byszewie,

  • Gimnazjum w Zespole Szkół w Szczycie,

  • Gimnazjum w Zespole Szkół im. Wł. St. Reymonta w Gołębiewku.

W zmaganiach konkursowych wzięła udział również młodzież Zespołu Szkół Nr 3 im. Wł. Grabskiego w Kutnie.

Recytatorów  oceniało jury w składzie: dyrektor Zofia Falborska – przewodnicząca, p. Teresa Mosingiewicz oraz p. Katarzyna Kopańska-Zimna.

W tej edycji konkursu najlepsi okazali się gimnazjaliści:

  • I miejsce zdobył Krzysztof Jurczak z Gimnazjum nr 1 w Kutnie, który zaprezentował wiersz Zbigniewa Jasińskiego „Pieśń o powstaniu”

  • II miejsce zajęła Natalia Siedlecka z Gimnazjum nr 3 w Kutnie,

  • III miejsce przypadło Sandrze Cegiełce z Gimnazjum w Byszewie.

Jury postanowiło przyznać trzy wyróżnienia: Anicie Marciniak z Gimnazjum nr 1 w Kutnie oraz Agnieszce Mielczarek i Adamowi Borysowi z Zespołu Szkół Nr 3 im. Wł. Grabskiego w Kutnie.

W uzasadnieniu werdyktu jury pani dyr. Zofia Falborska podkreśliła, że młodzież wykazała się dużą wrażliwością na słowo. Recytując trudne powstańcze wiersze, uczniowie nie tylko pielęgnują piękno ojczystego języka, ale również manifestują swój patriotyzm i utrwalają pamięć o bohaterach powstania warszawskiego.

Nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta Kutno, NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej wręczyły: p. Teresa Mosingiewicz, p. Magdalena Wiśniewska w zastępstwie p. Jolanty Bujalskiej-Kowalczyk oraz dyrektor Zofia Falborska.

Organizatorki: p. dyr. Anna Janiak oraz Katarzyna Kopańska-Zimna serdecznie dziękują za pomoc w organizacji konkursu:
p. Agacie Krzyżyńskiej, p. Annie Dębskiej, p. Annie Wasielewskiej i p. Rafałowi Prętkiewiczowi.