30 maja 2011 w Pałacu Młodzieży w Łodzi odbyła się uroczystość wręczenia nagród i dyplomów finalistom i laureatom Konkursu Recytatorskiego Poezji Czesława Miłosza zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty w Łodzi oraz Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” wraz ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie. Celem konkursu było popularyzowanie, w związku z trwającym Rokiem Miłosza, twórczości polskiego noblisty w kraju i za granicą.
W eliminacjach wojewódzkich zmagania uczestników oceniała komisja w składzie:
Przewodniczący: Jerzy Śnieć – starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Łodzi,
Członek Komisji: Romana Cybulska - starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Łodzi,
Członek Komisji: Mirosława Marcheluk – przedstawiciel Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, aktorka,
Członek Komisji: Ryszard Mróz – przedstawiciel Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, aktor.
Spośród trzydziestu uczniów, w kategorii gimnazjów i liceów, wyłoniono sześciu laureatów:
II miejsce zajął uczeń III klasy technikum informatycznego Janusz Łukomski za wiersz „Zaklęcie”. Janusza do konkursu przygotowała p. Anna Janiak.
III miejsce zajął Jakub Jaszczak z II B technikum informatycznego (przygotowanie p. Katarzyna Kopańska-Zimna).
Finalistką została Ewelina Piórkowska z I technikum organizacji reklamy (przygotowanie p. Dorota Chojnacka).
Podczas uroczystości wręczenia nagród wicekurator p. Konrad Czyżyński podkreślił, że młodzież bardzo dojrzale interpretowała trudne teksty noblisty oraz wykazała się wrażliwością na słowo poetyckie. Twórczość Miłosza - Polaka urodzonego na Litwie stała się okazją do zbratania dwóch narodów, które łączy wspólna historia i kultura.
„Ekonomik” to szkoła, w której utalentowana młodzież ma szansę realizować swoje artystyczne aspiracje. Świadczą o tym sukcesy naszych uczniów w licznych konkursach recytatorskich, literackich i plastycznych. Wśród finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Moja biblioteka” znaleźli się Ewelina Szymczak i Damian Jagiełło.
W Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych reprezentanci naszej szkoły nie mieli sobie równych: I miejsce w konkursie literackim zajęła Daria Wroniecka, II miejsce przypadło Michałowi Graczykowi. W konkursach dziennikarskich organizowanych przez Kutnowski Dom Kultury i Środkowoeuropejskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Środek” nasi uczniowie również wygrywali główne nagrody. W VII edycji jury przyznało I miejsce Aleksandrze Jędrzejewskiej, II - Kamilowi Kutkowskiemu i Michałowi Martofelowi, wyróżnienie otrzymała Justyna Wojciechowska. W VIII edycji tego konkursu II miejsce zajął Andrzej Stoliński, III – Marta Stępka, wyróżnienie otrzymała Ewelina Bartczak.
Nie tylko miłośnicy literatury rozwijają swoje twórcze pasje. W Przeglądzie Twórczości Artystycznej, w konkursie plastycznym, III miejsce zajęła Kesja Koszewska, a wyróżnienie otrzymała Monika Baranowska. Laureatami konkursu plastycznego, skierowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych realizujących program „Wybierz Życie – Pierwszy Krok”, na zaprojektowanie plakatu promującego profilaktykę raka piersi, raka szyjki macicy oraz szczepień przeciwko wirusowi HPV, zostali Karolina Bronikowska i Mateusz Łubiński.
Wśród uczniów rodzą się twórcze pasje, pomimo tego, że jesteśmy szkołą średnią zawodową. Największe sukcesy nasza młodzież odnosi w konkursach artystycznych, zwłaszcza recytatorskich. W konkursie „Tu zaczyna się miasto” zmierzyli się z trudnymi, akcentującymi odmienną wrażliwość artystów regionalnych, tekstami współczesnymi. Janusz Łukomski zajął II miejsce, Axel Kurowski – III, natomiast Mateusz Walczak otrzymał wyróżnienie.
W eliminacjach powiatowych i wojewódzkich „Ogólnopolskiego Konkursu Wierszy Patriotycznych i Poezji Śpiewanej”- II miejsce zajął Axel Kurowski, III – Mateusz Walczak, natomiast V Jakub Jaszczak.
Okazją do zadumy nad pięknem poetyckiego słowa stały się również Powiatowe Eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Formuła konkursu była bardzo pojemna. Młodzież mogła rywalizować w kilku kategoriach - turnieju recytatorskim, turnieju „wywiedzione ze słowa” i konkursie poezji śpiewanej. Uczestnicy mieli więc szansę pokazać piękno literatury na różne sposoby. Jury doceniło Axela Kurowskiego, który zajął I miejsce, II miejsce przypadło Konradowi Otolińskiemu, natomiast III zajęli ex aequo: Janusz Łukomski i Mateusz Walczak. W turnieju „wywiedzione ze słowa” przyznano jedno wyróżnienie, a otrzymał je Jakub Jaszczak.
W eliminacjach rejonowych 56. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego naszą szkołę i powiat kutnowski reprezentowali Konrad Otoliński oraz Axel Kurowski. Jury zwróciło uwagę na obu recytatorów, przyznając Konradowi wyróżnienie, natomiast Axlowi nagrodę, dzięki której mógł uczestniczyć w eliminacjach wojewódzkich w Łodzi.
W III edycji Konkursu Recytatorskiego „Oblicza wojny” dwie pierwsze nagrody otrzymali Axel Kurowski i Konrad Otoliński, III miejsce zajął Jakub Jaszczak.
Sukcesy młodzieży Zespołu Szkół Nr 3 im. Władysława Grabskiego świadczą o tym, że szkoła zawodowa jest miejscem, gdzie można rozwijać i pielęgnować talenty artystyczne, łączyć praktyczne umiejętności i artystyczne pasje.