Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest każdego roku w dniu 14 listopada. Właśnie tego dnia w 1891 r. urodził się Frederick Banting, który wraz Charles’em Best jako pierwszy sformułował przemyślenia, które doprowadziły do odkrycia insuliny w 1922 roku. 

Każdego roku Światowy Dzień Cukrzycy koncentruje się na jednym temacie, który jest przedmiotem specjalnej uwagi. Tematy dotychczas poruszane dotyczyły m.in. cukrzycy i stylu życia oraz kosztów związanych z tą chorobą. W bieżącym roku akcja przebiega pod hasłem: Zobacz cukrzycę: Działajmy już dziś, by zmienić jutro.

 

Na cukrzycę w Europie cierpi aż 50 milionów osób, w Polsce ta liczba sięga 3 milionów. Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, w której występuje hiperglikemia, czyli podwyższone stężenie glukozy we krwi. Przyczyną jest uszkodzenie trzustki, która produkuje za małą ilość insuliny. Często nie daje na początku żadnych objawów, ujawnia się dopiero w postaci groźnych powikłań, np. ślepoty, niewydolności serca czy nefropatii.

Według prognoz cukrzyca będzie epidemią XXI wieku - w 2035 roku ma chorować na nią aż 592 milionów ludzi. O ile jednak na cukrzycę insulinozależną (typu 1) nie ma skutecznej profilaktyki, to cukrzycy typu 2 możemy przeciwdziałać. Niestety, obecnie nie istnieje skuteczny sposób zmniejszenia ryzyka zachorowalności na cukrzycę typu pierwszego. Jeśli chodzi o profilaktykę cukrzycy i wielu innych chorób, najważniejsze, co możemy zrobić, to prowadzić aktywny tryb życia. Obok regularnej aktywności fizycznej ważna jest zdrowa, dobrze zbilansowana dieta, a także kontrolowanie ciśnienia krwi, regularne badania i samoobserwacja. Tego dnia w naszej szkole przeprowadzona została akcja informacyjna związana z cukrzycą. Na szkolnym holu umieszczone zostały tematyczne plakaty i ulotki oraz materiały dotyczące diet niskokalorycznych. Na długiej przerwie  wielu uczniów i nauczycieli zdecydowało się zmierzyć poziom cukru we krwi. Badanie wykonywała pielęgniarka szkolna p. Maria Pawlak.