Powoli zbliża się do końca projekt: „Wywalcz Jej wolność lub zgiń – historie Cichociemnych”.  Projekt , którego organizatorem jest Fundacja „Bo Warto”., miał za cel upamiętnienie postaci Cichociemnych – polskich komandosów których przerzucono  z Wielkiej Brytanii do okupowanej Polski w czasie II wojny światowej.

Między 28 listopada a 2 grudnia uczniowie klasy IV TI: Dawid Borys, Mateusz Kubiak, Michał Prokopiak i Adrian Wiliński  prezentowali wybranym klasom Zespołu Szkół nr 3 swoją pracę finalną czyli stronę internetową poświęconą Eugeniuszowi Stanisławowi Chylińskiemu ps. „Frez”.

Eugeniusz Stanisław Chyliński był jednym z 316 Cichociemnych zrzuconych do Polski.  W czasie wojny walczył w kampanii polskiej 1939 roku jako zwykły żołnierz. Po kapitulacji przedostał się przez Węgry do Francji a następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie zgłosił się na szkolenie do oddziałów specjalnych. Został zrzucony do Polski w 1943 roku. Organizował akcje dywersyjne przeciw okupantom niemieckim. Brał udział m.in. w akcji „Ostra Brama”. Trafił w ręce NKWD i po brutalnym śledztwie skazany został na syberyjskie łagry,  z których powrócił do Polski w 1957 roku. Po powrocie osiedlił się na Śląsku  gdzie doczekał swoich ostatnich dni .

Wybór postaci  Eugeniusza Stanisława Chylińskiego wynikał z tego, że urodził się blisko Kutna – we wsi Kozice położonej pod Gostyninem.

W najbliższą niedzielę, 04 grudnia, czterej twórcy strony internetowej zaprezentują swoją pracę   szerszemu gronu mieszkańców Kutna na specjalnie zorganizowanej prelekcji w sali konferencyjnej Muzeum Regionalnego.

Wy także możecie zapoznać się z ich dziełem. Odwiedźcie stronę  frez.xaa.pl