W dniach 4 i 5 czerwca klasa III TE - korzystając z pięknej, słonecznej pogody-  pojechała na wycieczkę do Krakowa. Młodzież została zakwaterowana nieopodal Wawelu. Hostel mieścił się w starej kamienicy.Pokoje były urządzone nowocześnie i funkcjonalnie, ale za to  w oknach klatki schodowej znajdowały się witraże z 1910r. Większość czasu uczestnicy wycieczki spędzali podążając śladami przeszłości. Zwiedzili muzeum mieszczące się w podziemiach Rynku Głównego, gdzie wędrowali niedawno odkrytymi średniowiecznymi traktami, widzieli ołtarz Wita Stwosza w kościele Mariackim, spacerowali po  Starym Mieście, dotarli do Bramy Floriańskiej i Barbakanu. Kraków ma swój historyczny klimat, charakterystyczną magię miejsca, swój genius loci. Tu każda kamienica nosi ślady przeszłości, każdy kamień pamięta dawnych bohaterów narodowych i twórców kultury. Organizatorka wycieczki- wychowawczyni klasy III TE pani Monika Kozarska - tak ułożyła program wyjazdu, że znalazł się w nim czas na zwiedzanie zabytków, wspólne cieszenie się czarem zapadającego wieczoru na Rynku Głównym i spacer po Plantach. 
Następnego dnia młodzi ludzie udali się na Wawel, a potem do dawnej dzielnicy żydowskiej czyli na Kazimierz.Tu czas wydaje się płynąć wolniej. Smakosze mogli skosztować pysznych pierogów lub krakowskich zapiekanek. Wędrówka po wąskich uliczkach, podziwianie starych kamienic i synagogi zaowocowało chwilą zadumy nad światem, którego już nie ma. Ostatnim punktem programu wycieczki było zwiedzanie oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa mieszczącego się w dawnej fabryce Oskara Schindlera, gdzie młodzież zapoznała  się  z ekspozycją dotyczącą okupacji niemieckiej.

Wyjazd przyniósł uczestnikom wiele wrażeń. Kraków to miasto jednoznacznie kojarzące się z historią Polski- tu mieściła się  dawna stolica kraju. Uczniowie odkryli też Kraków wielokulturowy, bo przecież przez stulecia żyli tu, pracowali i kultywowali swoje zwyczaje  przedstawiciele  różnych nacji. Młodzi ludzie widzieli zabytki pochodzące z czasów średniowiecza i późniejsze- renesansowe, barokowe, z okresu Młodej Polski, poznali historię miasta i jego mieszkańców w latach 1939-1945. Uczestnicy wyjazdu odkrywali tajemnice historii, ale również cieszyli się ze wspólnie spędzanego czasu. Opiekę podczas wycieczki sprawowały panie: Monika Kozarska, Sylwia Kubiak i Dorota Chojnacka.