W czwartek 28 marca 2019 roku w Kleszczowie odbył się Regionalny Kongres Zawodowy z udziałem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Marzeny Machałek, parlamentarzystów, samorządowców, pracodawców, naukowców wyższych uczelni, dyrektorów szkół, nauczycieli i młodzieży ze szkół zawodowych województwa łódzkiego.

Podczas Kongresu omówione zostały m.in.: zmiany w szkolnictwie branżowym zapotrzebowanie na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Szczególnie wybrzmiało stwierdzenie, że pracodawcy będą odgrywać coraz większą rolę w szkolnictwie zawodowym. Szkoły branżowe I i II stopnia i technika powinny zatem ściślej współpracować z zakładami pracy i przedsiębiorstwami w zakresie organizacji praktycznej nauki zawodu.

Obecnie dla gospodarki większym problemem niż bezrobocie jest brak wykwalifikowanej kadry pracowników oraz specjalistów w wielu zawodach i branżach. W dzisiejszych czasach następuje zmiana oczekiwań wobec edukacji, w coraz większym stopniu postrzega się ją jako czynnik wzrostu gospodarczego. O edukacji zaczyna się myśleć w kategoriach rynku pracy – gospodarczych, a nie poznawczych jak dotychczas. Rozwój edukacyjny i zawodowy ucznia technikum powinien być powiązany z rozwojem gospodarczym regionu.

Reforma szkolnictwa zawodowego,  przygotowana przez resort edukacji wspólnie z przedstawicielami pracodawców, ma za zadanie nie tylko dostosować rynek pracy i szkolnictwo do już istniejących warunków, ale też zapewnić stabilny rozwój w przyszłości. Osiągnie się ten stan poprzez ścisłą współpracę szkoły zawodowej z pracodawcami i instytucjami rynku pracy wykorzystując systemowe prognozowanie.

W  Kleszczowie podczas Regionalnego Kongresu Zawodowego swoje oferty edukacyjne prezentowały szkoły branżowe z całego województwa łódzkiego, między innymi z Zespołu Szkół Nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie. Dyrektor szkoły Wojciech Banasiak, na zaproszenia Łódzkiego Kuratora  Oświaty uczestniczył w panelu dyskusyjnym pt. Współpraca z pracodawcami w planowaniu, realizacji i ocenie efektów kształcenia zawodowego, stanowiącym część merytoryczną konferencji.

W tym bardzo ważnym dla regionu  wydarzeniu licznie uczestniczyli również pracodawcy z powiatu kutnowskiego współpracujący ze szkołą w organizacji praktycznej nauki zawodu  oraz przedstawiciele nauki – Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej, uczelni z którą mamy podpisaną umowę o współpracy.