W kalendarzu roku szkolnego szczególne miejsce zajmuje 14 października – dzień Edukacji Narodowej. Uświadamiamy sobie wtedy, jak ważna jest praca nauczyciela, wychowawcy, pedagoga, pracownika szkoły w procesie nauczania i wychowania młodych ludzi.

W tym szczególnym dniu pan dyrektor Wojciech Banasiak powitał: nauczycieli, uczniów, rodziców oraz zaproszonych gości:

  • Panią Iwonę Kacę  - dyrektora  Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi z siedzibą w Kutnie,

byłych dyrektorów i  nauczycieli:

  • Pana Zygmunta Pietrzykowskiego – dyrektora,
  • Pana Czesława Nowaka – wicedyrektora, 
  • Panią Stanisławę Fangrat,
  • Panią Janinę From,
  • Panią Barbarę Kaźmierczak – Nowak,
  • Panią Mirosławę Pietrzykowską,
  • Panią Krystynę Pisarską,
  • Panią Marię Sulej.

Pan Dyrektor w swoim wystąpieniu podkreślił przełomowe znaczenie działalności Komisji Edukacji Narodowej w historii naszego narodu. Opracowano wówczas programy nauczania, zorganizowano na nowo szkoły średnie, zreformowano szkoły wyższe. Reforma szkolnictwa stanowiła istotne ogniwo reformy państwa, której  celem było wykształcenie pokolenia Polaków świadomych swoich obowiązków obywatelskich, wyposażonych w wiedzę użyteczną, opartą na ówczesnych zdobyczach nauki. Od tych wydarzeń minęło już kilka wieków, a cel edukacji się nie zmienił. Nauczyciele nadal pokazują, jak wielką wartością jest nauka  i  zdobywanie wiedzy. Uczestniczą  w   wychowaniu uczniów, zachęcając ich  do  rozwijania pasji i  zainteresowań. Wyrazem szczególnego docenienia trudnej pracy nauczyciela były nagrody. 

Na wniosek dyrektora szkoły, przy akceptacji Starosty Kutnowskiego, Medal Złoty za Długoletnią Służbę  otrzymała pani Halina Sankowska.

Nagrodę Łódzkiego Kuratora Oświaty otrzymała pani Iwona Smolińska – wicedyrektor szkoły.

Starosta Kutnowski docenił pracę: pani Henryki Engel, pani Katarzyny Kopańskiej – Zimnej oraz pani Haliny Celiny Sankowskiej, natomiast pan dyrektor Wojciech Banasiak wręczył Nagrody   za osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej oraz zaangażowanie w realizację zadań służących kształtowaniu pozytywnego wizerunku szkoły w środowisku lokalnym: pani Henryce Engel – wicedyrektor, pani Marcie  Bednarek, pani Justynie Chrzanowskiej, pani Agnieszce Fuz, panu Radosławowi Galusowi, pani Magdalenie Golonce,  pani Annie Janiak, pani Ewie Kowalskiej, pani Renacie Kubickiej, panu Piotrowi Kubickiemu, pani Annie Muszyńskiej, panu Jakubowi Nadolskiemu, panu Krzysztofowi Pawłowskiemu, pani Anna Pedzie, pani Marii Pływacz, pani Aleksandrze Rossie, panu Piotrowi Szutoczkinowi, panu Jakubowi Tarnowskiemu, pani Annie Wasielewskiej oraz panu Robertowi Wilczyńskiemu. 

Wyrazem podziękowań dla nauczycieli był program artystyczny przygotowany przez młodzież. W muzyczną podróż do czasów 20-lecia międzywojennego zabrali nas uczniowie, którzy po mistrzowsku i z humorem wykonali piosenki z przedwojennych filmów, rewii i kabaretów. Zaprezentowali również  taniec w stylu retro do muzyki filmowej. Przy okazji publiczności objawiły się nowe talenty wokalne i muzyczne.

Podsumowując tę cześć uroczystości, pan Dyrektor życzył nauczycielom, aby „każdy dzień pracy z uczniami był nieustającym  źródłem satysfakcji i zadowolenia.”  Do życzeń dołączyła się pani dyrektor  Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi z siedzibą w Kutnie Iwona Kaca oraz wiceprzewodnicząca Rady Rodziców pani Anna Czerwińska.

Każdy dzień w sposób szczególny będzie miała okazję celebrować pani wicedyrektor Henryka Engel, która po 40 latach pracy postanowiła udać się na emeryturę. 

Jak podkreślił pan Dyrektor przyszła emerytka była i jest dla współpracowników, i młodzieży, wzorem rzetelności, punktualności i obowiązkowości. To dzięki Jej skrupulatnej pracy szkoła właściwie funkcjonowała.  W związku ze zbliżającym się przełomowym dniem w życiu pani Dyrektor,  odwiedziły ją  dwie boginie: Pracy i Emerytury, które wnikliwie przepytały  kandydatkę na emerytkę z przebiegu pracy zawodowej. Była to chwila zabawna i wzruszająca jednocześnie, wkrótce bowiem 40 lat pracy zawodowej stanie się wspomnieniem. Takie jest niebłagane prawo życia, które zmusza do zadumy nad bezlitosnym czasem. Nie ma on jednak takiej mocy, aby unicestwić wszystkie piękne chwile, wspaniałych ludzi, przeżyte emocje…

Tę część uroczystości zakończyła muzyczna dedykacja od całej społeczności szkolnej - piosenka w wykonaniu Julii Kurowskiej.

Życzymy Pani Dyrektor dużo zdrowia, pomyślności, determinacji w realizacji nowych, życiowych wyzwań, zapału w spełnianiu najskrytszych marzeń, bo jak każdy wie, prawdziwe  boskie życie zaczyna się na emeryturze.

Serdecznie dziękujemy młodzieży i szkolnym artystom zaangażowanym w organizację Dnia Edukacji Narodowej.

Uroczystość prowadziła przewodnicząca SU Julia Pawłowska z klasy III TE.

Program artystyczny przygotowały: p. Aleksandra Szymańska, p. Agnieszka Fuz, p. Anna Janiak.

Pożegnanie p. wicedyrektor Henryki Engel przygotował Samorząd Uczniowski pod kierunkiem p. Agnieszki Sędkowskiej i p. Sylwii Kubiak we współpracy z p. Katarzyną Kopańską – Zimną.

Oprawę plastyczną uroczystości wykonała pani Monika Kowalska.