Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone w Polsce jako święto państwowe od 1937 roku. Po II wojnie światowej, przez 45 lat PRL-u, w którym narzucona przez Moskwę komunistyczna władza robiła wiele, by zohydzić kolejnym pokoleniom rodaków niepodległe państwo polskie, starano się wykreślić ze świadomości społecznej datę 11 listopada 1918 roku. Były czasy, gdy za świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości można było stracić pracę, być relegowanym ze studiów, a nawet trafić do więzienia. Na szczęście działania te okazały się bezowocne: Polacy przechowywali pamięć o tej rocznicy dzięki kultywowaniu narodowych tradycji w rodzinach, kościołach, w swoich sercach. Z wielką radością powitali przywrócenie przez Sejm PRL w 1989 r. Narodowego Święta Niepodległości, kilka miesięcy przed upadkiem komunizmu. 

Nasza szkoła, co roku uroczyście obchodzi dzień, w którym uwolniony z więzienia w Magdeburgu Józef Piłsudski przejął z rąk Rady Regencyjnej komendę nad polskim
wojskiem, przystąpił do tworzenia rządu narodowego. Skutecznie szukał poparcia międzynarodowego dla odradzającego się po zakończeniu I wojny światowej państwa
polskiego. W przeddzień państwowych uroczystości, w dniu 10 listopada 2022 roku, społeczność szkolna wzięła udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego uczniowie ubrani w białe i czerwone koszulki utworzyli żywą flagę, a następnie odśpiewali hymn państwowy o symbolicznej godzinie 11:11. Pan dyrektor Wojciech Banasiak przypominał słowa marszałka Józefa Piłsudskiego : „Naród, który nie szanuje swej przeszłości , nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym oraz na polach bitewnych I wojny światowej. Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze stronyzaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce” - przypomniał dyrektor szkoły. Nauczyciel historii p. Grzegorz Jaskułowski przedstawił okoliczności odrodzenia się Polski po I wojnie światowej i ocenił rolę „Ojców Niepodległości” w tym procesie.

Bardzo ważnym punktem szkolnych obchodów był „Turniej o Niepodległej – II Rzeczypospolita”, w którym o wygraną rywalizowała młodzież najwyższych roczników. Uroczystość poprowadzili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – Julia Pawłowska oraz Jakub Smakowski. W turnieju zwyciężyli uczniowie z klasy IV TLg: Julia Kurowska, Filip Dzierżawski, Michał Nowicki, II miejsce zajęli uczniowie klasy IV TIg: Cyprian Bilski, Eryk Klepaczka, Adam Wojciechowski, III miejsce przypadło uczniom klasy IV TLp: Karolinie Jaroszewskiej, Konradowi Pasikowskiemu, Wiktorii Wojtczak. Warto nadmienić, że turniej był transmitowany za pomocą systemu informatycznego do wszystkich klas i cała społeczność szkolna kibicowała uczestnikom.

Zwieńczeniem obchodów był krótki występ artystyczny w wykonaniu utalentowanych muzycznie uczniów naszej szkoły. Z wielkim zaangażowaniem zaśpiewali kilka okolicznościowych pieśni i piosenek patriotycznych.

Organizatorami szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości byli: p. Agata Krzyżyńska, p. Jacek Gałka, p. Grzegorz Jaskułowski.
Nad całością przedsięwzięcia czuwała p. Iwona Smoliska-wicedyrektor szkoły.