200 lat temu, w 1822 r. w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Aby uczcić obchody jubileuszu, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły przygotowali wieczór poetycki w ramach IV Tygodnia Polskiej Kultury i Historii.  Przedsięwzięcie to doceniła  wicestarosta kutnowska p. Magdalena  Krupińska – Kotulska, która wyszła z inicjatywą zaprezentowania go lokalnej społeczności. 

Z zaproszenia gospodarza spotkania p. dyr. Wojciecha Banasiaka skorzystali: władze powiatowe, radni powiatowi, pracownicy Starostwa Powiatowego w Kutnie, przedstawiciele szkół ponadpodstawowych, rodzice i uczniowie. Młodzież zaprezentowała nastrojowy program poetycki złożony z Mickiewiczowskich ballad: „Świteź”, Świtezianka”, „Powrót taty”, „Lilije”, „To lubię” i „Pani Twardowska”. Goście usłyszeli utwory inspirowane ludowymi opowieściami przywołującymi tematy zbrodni, zdrady, oszustwa, przesycone atmosferą grozy i tajemnicy. 

Każda z tych emocji znalazła odzwierciedlenie  w muzyce  Fryderyka Chopina, którą brawurowo wykonał  Maciej Domagała z klasy ITP. Młody pianista swoją wrażliwością i talentem zadziwił słuchaczy. 

W świat malowany romantycznym duchem, arcypolski świat naszego wieszcza, pełen barw i nastrojów, żartu i głębokiej refleksji zabrali nas: Paulina Bartniak, Katarzyna Grzegorczyk, Julia Zalewska z klasy IVTR, Karolina Gruszka z IVTEg, Oliwia Osowska, Daria Wronkowska, Michalina Sobolewska, Zuzanna Mastalerska z klasy II TE i Bartłomiej Kościelak z klasy IV THp.  

Całość programu dopełniła prezentacja multimedialna złożona z dzieł malarskich ilustrujących fabuły utworów, którą wykonał Kamil Majkowski z klasy III TL.

Na zakończenie Patryk Bardziński z IV TLp zaprezentował swój przekład ballady „Romantyczność” na język Szekspira. Była to najlepsza praca w konkursie przeprowadzonym przez p. Annę Pedę. Organizatorkami Tygodnia Polskiej Kultury i Historii, jak i wieczorku poetyckiego z okazji 200. rocznicy powstania „Ballad i romansów” były  Anna Janiak i Katarzyna Kopańska-Zimna.

Odpowiedni do atmosfery spotkania poczęstunek przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. dra A. Troczewskiego.