W piątek - 16 grudnia, klasy II i III technik programista brały udział w zajęciach z wykorzystaniem rozproszonego systemu kontroli wersji (Git). Podczas dwugodzinnego
wykładu przyszli programiści dowiedzieli się, w jaki sposób poszczególne grupy programistów pracują nad dużymi projektami, jak wymieniać się tworzonym kodem za pomocą środowiska GitHub, jak tworzyć, pobierać i łączyć repozytoria poprzez Git Bash.

Następnie, pod okiem doświadczonych programistów Adama Borysa i Bartłomieja Winiarskiego - Full-stack Developerów, a naszych absolwentów, uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy w zespole programistów. Młodzież w pięciu grupach pracowała nad stroną internetową, wykorzystując poznane narzędzie kontroli wersji oprogramowania (Git) i inne, takie jak: canvas, flexbox, JavaScript, CSS, Font Awesome. Ćwiczenia zostały tak dobrane, aby maksymalnie ukazać możliwości Git - pobieranie, aktualizowanie i przesyłanie repozytoriów na GitHub czyli hosting, na których przechowywane są wersje oprogramowania. Warsztaty zakończyły się złączeniem całości kodu tzw. merge w jedno repozytorium zawierające kod gotowej strony internetowej.
Prowadzący zadbali o przyjazną atmosferę zajęć. Przy pizzy Adam i Bartłomiej prowadzili luźne rozmowy z uczniami na temat branży IT, opowiadali o swojej drodze od nauki w „Grabskim” do pracy Full-stack Developera. Wspominali nauczycieli i czas spędzony w naszej szkole. Na zakończenie słuchacze poznali kilka programistycznych sztuczek i ciekawostek z życia aktywnego programisty.
Adamowi i Bartłomiejowi dziękujemy za poświęcony nam czas. Nie możemy się doczekać kolejnych zajęć, które odbędą się wiosną.
Koordynatorem warsztatów był p. Rafał Prętkiewicz.