24 marca 2023 roku w naszej szkole odbył się, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, XXIII Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Głos Ojczyzny”.

Tegoroczna impreza była związana z obchodami 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego (1863- 1864)-największego, najdłuższego i najtragiczniejszego wystąpienia zbrojnego narodu polskiego w okresie zaborów. Ostrze wystąpienia wymierzone było w Imperium Rosyjskie, które zostało osłabione po przegranej wojnie krymskiej. Do walki z najeźdźcą stanęli nie tylko Polacy z zaboru rosyjskiego. Wspierali ich również rodacy z zaboru pruskiego i austriackiego, dostarczając broń, a nawet – tworząc własne oddziały partyzanckie. „Za wolność naszą i waszą” walczyli ochotnicy z zagranicy: Włosi, Francuzi, Niemcy, Węgrzy, Rosjanie…

W naszym mieście przez około dwa tygodnie rezydował Tymczasowy Rząd Narodowy, czyli Kutno było swoistą stolicą powstania.

Festiwal składał się z dwóch części: konkursowej i finałowej. Część konkursowa odbyła się 21 marca br.- to wtedy miało miejsce przesłuchanie wykonań szkolnych artystów przez festiwalowe jury.

24 marca 2023roku przyszedł czas na drugą, uroczystą część Festiwalu.

W tej odsłonie uczestniczyli zaproszeni goście: starosta kutnowski - p. Daniel Kowalik i dyrektor kutnowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi - p. Iwona Kaca. 

Część oficjalną Festiwalu rozpoczęła Etiuda c-moll (rewolucyjna) Fryderyka Chopina, pięknie zagrana przez ucznia klasy I TP - Macieja Domagałę. W klimat wydarzeń 1863 roku wprowadziła publiczność- z zaangażowaniem wykonana pieśń - „Przy zimowym ognisku”. 

Następnie głos zabrał dyrektor szkoły- p. Wojciech Banasiak - przypominając historię i idee naszych festiwali, a także witając zaproszonych gości.

Ogólnopolskie tło powstania, w swoim wykładzie, nakreślił p. Grzegorz Jaskułowski. Natomiast o zmaganiach powstańczych w Kutnie i w okolicach, opowiedział p. Jacek Gałka. 

Tę część imprezy zakończyła „Pieśń powstańców 1863” –z pięknym ponadpokoleniowym przesłaniem: „…Bo taka jest natura w każdym Polaku, bez wolności nie można żyć…”

Po krótkim, ale finezyjnie przygotowanym przez p. Agnieszkę Sędkowską montażu słowno- muzycznym na motywach „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, prowadzący ogłosili rezultaty artystycznych zmagań.

I miejsce zdobyli-ex aequo: Faceci w czerni za wykonanie pieśni Marsz Polonia, czyli uczniowie klasy IITP: Adrian Czapla, Patryk Grabski, Aleksander Antonkiewicz, Kacper Traczyk, Igor Pasikowski, Jakub Retkowski oraz Cyprian Bilski z klasy IV TL g za wykonanie pieśni: W krwawym polu.

II miejsce uzyskali: Gabriela Sabadasz z kl. IIITR i Agnieszka Sabadasz z kl. ITR za Duszę Powstańca; Julia Kurowska z klasy IVTL g za utwór: Da Bóg kiedyś zasiąść w Polsce wolnej do wiersza Adama Asnyka; Chór Wujów  z klasy IV TI g za zaśpiewanie  „ Z dymem pożarów”, czyli: Cyprian Bilski, Maksymilian Kacprzak, Dawid Kowalski, Kamil Wiśniewski , Oskar Parzęcki, Kacper Szerszeń i Patryk Studziński z kl. IVTOŚ g.

III miejsce: Katarzyna Grzegorczyk, Kacper Dzierzba, Mikołaj Uchmanowicz, Maciej Domagała, Szymon Cegielski. Piotr Samelczyk z kl. ITP. za wykonanie pieśni: Bywaj dziewczę zdrowe ;  Klaudia Faracik z klasy I b TL za wykonanie pieśni: Żeby Polska była Polską.

Wyróżniono: Paulinę Matczak z kl. IIITP za prezentację „Pieśni Anny” oraz Karolinę Kowalską i Monikę Załugę z kl. III TOŚ za zaśpiewanie piosenki: Jest takie miejsce, taki kraj.

Zaproszeni goście oraz p. dyrektor -z uznaniem   wypowiadali się- o poziomie artystycznym i organizacji Festiwalu. Warto podkreślić, że to już XXIII edycja inicjatywy podjętej przed laty. Podczas gali starosta kutnowski podziękował – kończącemu misję p. dyrektorowi Wojciechowi Banasiakowi- za wieloletnie pełnienie funkcji oraz wyróżnił wicedyrektora- p. Dariusza Lewińskiego, który wkrótce przejmie dyrektorskie obowiązki.

Festiwal przygotowali: p.Agnieszka Drapińska, p. Sylwia Kubiak, p. Agnieszka Sędkowska,  p. Emilia Szydłowska ,p. Jacek Gałka, p. Grzegorz Jaskułowki, p. Rafał Prętkiewicz.

Prowadzący: Julia Pawłowska kl. IIITE i Jakub Smakowski IITP.

Obsługa techniczna: Eryk Klepaczka, Michał Marciniak, Oskar Parzęcki, Dawid Kowalski. Szymon Sowiński z kl. IV TI g.