Wisława Szymborska w wierszu „Możliwości” napisała, że woli rocznice nieokrągłe do obchodzenia na co dzień. Na przekór jej słowom rok 2023 został ogłoszony przez Senat RP „Rokiem Wisławy Szymborskiej” w związku z 100. rocznicą jej urodzin. My również postanowiliśmy V Tydzień Polskiej Kultury i Historii poświęcić polskiej Noblistce, która wciąż ma liczne grono czytelników w Polsce i za granicą. Inspiruje poetów, literaturoznawców, filozofów, krytyków, a także zwykłych czytelników, którzy znajdują w jej poezji odpowiedzi na najważniejsze pytania. Tematy, które poruszała wciąż są aktualne. 
W kwietniu organizatorki TPK i H p., Anna Janiak, p. Katarzyna Kopańska-Zimna i p. Aleksandra Rossa, zaprosiły społeczność szkolną do udziału w kilku przedsięwzięciach poświęconych Szymborskiej, m.in. konkursie na prezentację, najlepszy przekład wiersza na język angielski, quizie na temat jej twórczości.
Wśród kilkunastu przesłanych prezentacji najlepszą pod względem estetycznym i rzeczowym przygotowały: Karolina Piekarska i Julia Zalewska z klasy IV TRp.
Szymborska – poetka fascynuje czytelników na całym świecie, stała się ambasadorką polskiej kultury za granicą. Jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków. W naszej szkole najlepszego przekładu na język angielski dokonała Michalina Sobolewska z kl. IITE.
W quizie na temat wierszy Szymborskiej zwyciężył Oliwier Pietrzak z klasy III TL.
Mamy nadzieję, że zaprezentowane na szkolnych korytarzach liryki skłoniły uczniów i nauczycieli do zatrzymania się i skupienia na ich treści… Treści zaskakującej bogactwem spostrzeżeń, przenikliwością i życiową mądrością.