11 października młodzież z klas czwartych i piątych uczestniczyła w sensie filmowym „Raport Pileckiego”. Długo oczekiwany film inspirowany jest wydarzeniami z życia Witolda Pileckiego – oficera Wojska Polskiego i konspiratora. Tytułowy raport stanowi nawiązanie do jednego z największych wyzwań, których podjął się rotmistrz – przedostania się do niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz i jego dokładnej infiltracji.
Uczniowie mieli okazję śledzić losy bohatera na tle najtragiczniejszych doświadczeń w dziejach naszego narodu: walki zbrojnej z bolszewikami w 1920 r., II wojny światowej, a także instalowania się reżimu komunistycznego po 1945 roku. Z porażającym, ale koniecznym naturalizmem ukazano w filmie sceny przesłuchania Pileckiego w celi Urzędu
Bezpieczeństwa, co stanowi główną oś fabularną filmu. Obraz pokazuje również mniej znane oblicze bohatera – kochającego ojca i męża, który niejednokrotnie staje przed trudnym wyborem, między misją a rodziną.
Tragiczną epopeję, w którą wpisało się życie Witolda Pileckiego, powinien znać każdy, komu bliskie są wartości wolności i godności ludzkiej, dzięki którym wartości humanistyczne zatriumfowały nad brutalną przemocą.