Tegoroczną  VI edycję Tygodnia Polskiej Kultury i Historii poświęciliśmy wielkim wizjonerom i patriotom : Władysławowi Grabskiemu, twórcy złotówki i Banku Polskiego, i Stefanowi Żeromskiemu, który 100 lat temu napisał „Przedwiośnie”. Powieść ta zrodziła się nie tylko z marzeń, ale i z niepokojów Żeromskiego. Pisarz, przedstawiając w swoim dziele wzrost napięć społecznych i  brak spójnej wizji reform, dążył do tego, by zwrócić uwagę odbiorców na problemy, jakie pojawiały się w odrodzonej Polsce. Szymon Gajowiec, minister skarbu i jeden z bohaterów powieści, to lustrzane odbicie naszego patrona. Obaj chcieli zmienić rzeczywistość i budować swoje „szklane domy”.

Właśnie tej wizji nowoczesnej Polski poświęcony był konkurs plastyczny pt. „ Szklane domy” pod hasłem: „…więc podziękujmy Żeromskiemu za Przedwiośnia łut, za to, że pierwszy sto lat temu wymyślił szklany dom.”

I miejsce zajęła w nim Magdalena Parzęcka z klasy IV TOŚ, II miejsce Amelia Podczaska z kl. I TR, a III  - Amelia Ledzion z klasy I TR.

W konkursie na prezentację zwyciężyły Weronika Wojciechowska i Gabriela Sabadasz z klasy IV TR. Dziewczęta dokonały próby porównania postaci Władysława Grabskiego i Szymona Gajowca.

II miejsce zajęły Klaudia Farcik i Patrycja Bilska z kl. II BTL.

W rywalizacji dotyczącej znajomości „Przedwiośnia”  poziom okazał się bardzo wyrównany. Ostatecznie I miejsce zdobyli chłopcy z klasy V TH: Wiktor Rutkowski i Patryk Rajewski, którzy najszybciej rozwiązali trudną krzyżówkę dotyczącą treści dzieła S. Żeromskiego.

II miejsce ex aequo  zajęły Michaela Wyroda i Patrycja Kwiatkowska z klasy IV TR oraz Julia Zalewska i Aleksandra Morawska z kl. V TR.

Zwycięzcom nagrody zostaną  wręczone podczas tegorocznego Święta Szkoły. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w VII Tygodniu Polskiej Kultury i Historii.