Budżet Partycypacyjny jest demokratycznym procesem, który powierza obywatelom prawo alokowania części środków z budżetu miejskiego lub innego budżetu, który ich dotyczy. Jego wdrożenie pozwala mieszkańcom uczestniczyć bezpośrednio w projektowaniu części lokalnych wydatków. Władze samorządowe oddają pewną część budżetu do dyspozycji mieszkańców, którzy sami rekomendują, na co przeznaczyć pieniądze w swojej najbliższej okolicy.

Podstawowe korzyści, jakie wynikają z wprowadzenia Budżetu Obywatelskiego w Kutnie to:
1. Lepsze gospodarowanie budżetem Kutna – inwestycje ukierunkowane są na najpilniejsze potrzeby społeczności lokalnej. Władze samorządowe, dzięki lepszemu rozpoznaniu potrzeb mieszkańców, mogą podejmować trafniejsze decyzje.
2. Przejrzystość – otwarty proces podejmowania decyzji zapewnia transparentność finansów publicznych.
3. Integracja społeczności lokalnej – współdecydowanie o przeznaczeniu publicznych pieniędzy zbliża do siebie ludzi, pozwala im na poznanie swoich potrzeb i motywuje do wspólnego działania. Budżet partycypacyjny buduje świadomość obywatelską i kapitał społeczny gminy.
4. Większa identyfikacja mieszkańców z miejscem zamieszkania – dzięki możliwości wywierania wpływu na zmiany w swoim mieście, mieszkańcy czują się z nim bardziej związani. Wzrasta również poczucie odpowiedzialności za wspólną przestrzeń.
5. Edukacja mieszkańców – udział w tworzeniu budżetu daje im wgląd w proces zarządzania gminą. Wzrasta świadomość obywatelska i wiedza na temat możliwości i ograniczeń władz samorządowych. W rezultacie zmniejsza się bariera na linii mieszkańcy - władze gminy i pogłębia wzajemne zaufanie.

Społeczność Zespołu Szkół Nr 3 im. Władysława Grabskiego także chce brać udział w procesie samorządności, dlatego postanowiliśmy napisać projekt do Budżetu Obywatelskiego.

Realizacja naszych założeń przyczyni się do podniesienia walorów estetycznych najbliższej okolicy szkoły i będzie korzystna dla wszystkich mieszkańców Kutna. Celem projektu było zagospodarowanie zielenią dziedzińca szkoły, stąd jego nazwa „Zielona przestrzeń szkolna w kutnowskim Ekonomiku”. Mieszkańcy docenili naszą kreatywność. Wśród kilku projektów przeznaczonych do realizacji znalazł się nasz – projekt nr 42. Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie zaangażowani nauczyciele: p. Monika Kowalska, która była pomysłodawczynią napisania projektu, p. Elżbieta Trawczyńska i p. Sylwia Kubiak. Pani Justyna Chrzanowska i p. Monika Kowalska wraz z uczniami klasy II TOR i Aleksandrą Słomczyńską stworzyli makietę szkoły, która została zaprezentowana podczas Minifestiwalu Projektów w Galerii Marcredo, na kutnowskich i społecznościowych portalach internetowych.

Rozstrzygnięcie plebiscytu na najlepszy projekt w ramach Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego odbyło w czasie Mikołajek – widocznie św. Mikołaj uznał, że zasługujemy na taki prezent.

Bardzo się cieszymy i dziękujemy za oddane głosy!