18 marca 40-osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 3 im. Wł. Grabskiego uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Była to młodzież wzorowo wypełniająca swoje obowiązki, wyróżniająca się zaangażowaniem w pracę na rzecz szkoły i środowiska, laureaci konkursów przedmiotowych, artystycznych i sportowych. Bogaty program obejmował wizytę w nowo otwartym Muzeum Historii Żydów Polskich (Polin), w Parlamencie oraz Łazienkach Królewskich.
Początek wycieczki to spotkanie z historią. Uczniowie zobaczyli więzienie na Pawiaku, miejsce kaźni wielu polskich bohaterów działających w ruchu oporu podczas okupacji hitlerowskiej oraz Umschlagplatz, skąd polscy Żydzi wywożeni byli do obozów zagłady. Następnie przeszli przez teren byłego getta w stronę Muzeum Polin, oglądając po drodze pomnik-ławeczkę Jana Karskiego – legendarnego kuriera i emisariusza rządu polskiego na uchodźstwie, który przekazał światu informację o Holokauście. Zatrzymali się również przy Pomniku Bohaterów Getta.

Muzeum Historii Żydów Polskich to imponujący, nowoczesny budynek, mieszczący wspaniałą, jedyną taką wystawę na świecie. Oglądając ekspozycję składającą się z 8 interaktywnych galerii tematycznych, młodzież odbyła podróż przez 1000 lat historii Żydów polskich od średniowiecza do współczesności. Wystawa pozwoliła im lepiej zrozumieć kulturę żydowską, wzajemne związki między obu narodami oraz ich wielowiekowe współistnienie.

Z Muzeum Polin uczniowie pojechali do Sejmu, gdzie zostali serdecznie przywitani przez posła Tadeusza Woźniaka. Pan poseł pełnił przez cały czas funkcję przewodnika i w czasie 2-godzinnej wycieczki oprowadził młodzież po najciekawszych miejscach polskiego Parlamentu: galerii dla publiczności, skąd mogli obserwować obrady Sejmu prowadzone przez panią wicemarszałek, zobaczyli lożę prezydencką, tablicę poświęconą polskim parlamentarzystom, którzy zginęli w czasie II wojny światowej oraz tablicę upamiętniającą posłów i senatorów - ofiary katastrofy smoleńskiej. Dzięki uprzejmości pana posła cała grupa miała okazję wejść do pomieszczeń zwykle niedostępnych dla zwiedzających.

Ostatnim punktem pobytu w Warszawie były Łazienki Królewskie ze słynnym pomnikiem Chopina i wystawą plenerową „Ogrody światła".

Pełna atrakcji wycieczka była dla wszystkich uczniów dużym przeżyciem. Warto wspomnieć, że została w znaczący sposób dofinansowana ze środków pozostających w dyspozycji szkoły.

Wycieczkę zorganizowała p. Halina Sankowska, opiekę nad młodzieżą sprawowali: p. Dorota Chojnacka, p. Elżbieta Trawczyńska i p. Radosław Charążka.